لاریجانی :نگرانی هایی در زمان اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها وجود دارد

علی لاریجانی,هدفمندسازی یارانه​ها

امروز جلسه علنی مجلس با حضور حجتی وزیرجهاد کشاورزی با موضوع هدفمندی یارانه ها در حوزه کشاورزی برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین از امروز ثبت نام خانوارها برای دریافت یارانه نقدی مرحله دوم آغاز شده است. دیروز محمدباقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور مهمان بهارستان نشینان بود و امروز حجتی وزیر جهاد کشاورزی. علی لاریجانی که ریاست جلسه امروز را بر عهده داشت، گفت: نگرانی هایی در زمان اجرای مرحله دوم این قانون وجود دارد،نگرانی هایی در زمان اجرای مرحله دوم این قانون وجود دارد مبنی بر اینکه با افزایش قیمت حامل های انرژی بخش کشاورزی دچار مشکل شود.

وی خطاب به وزیر کشاورزی گفت: افزایش تولید کالاهای اساسی و تأمین امنیت غذایی در حوزه کشاورزی یکی از بندهای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است؛ اینکه نگاه برون گرا داشته باشیم درست است اما در بخش کشاورزی، دامداری و زراعی تبصره ای داریم که باید خودکفا شویم لذا به همین جهت مجلس از روش های مختلف مانند تأمین اعتبارات در بودجه حمایت می کند تا در محصولات استراتژیک مورد نیاز مردم به خودکفایی برسیم.

رئیس قوه مقننه همچنین گفت: اولین مسئله این است که وزارت کشاورزی باید یک برنامه زمان بندی ارائه دهد.

وزیر کشاورزی نیز در پاسخ به سؤالات رئیس مجلس شورای اسلامی درباره برنامه های این وزارتخانه در حوزه اقتصاد مقاومتی گفت: ما 5 برنامه در حوزه اقتصاد مقاومتی تهیه کردیم که برای هر برنامه طرح هایی تدوین شده است.

وی با اشاره به 5 برنامه وزارت کشاورزی در حوزه اقتصاد مقاومتی  گفت: ارتقاء بهره وری محصولات تولیدی، برنامه ارتقاء بهره وری تولید نهاده های بخش کشاورزی، امنیت غذایی ، توسعه صادرات مواد غذایی و استفاده از منابع خارجی در چارچوب فراسرزمینی که برخی کشورها برای تأمین محصولات غذایی خود از این طرح استفاده می کنند.

حجتی تأکید کرد: قطعا در چارچوب اقتصاد مقاومتی طرح هایی داریم.

وی افزود: در ارتباط با گندم این امکان وجود دارد که اگر الزامات تأمین شود می توانیم نیاز خود را در این بخش تأمین کنیم.

وزیر کشاورزی درباره هدفمندی و تمهیدات لازم برای عدم لطمه به کشاورزان در مرحله دوم اجرای این قانون گفت: با کمال تأسف باید عرض کنم از منابعی که حاصل از افزایش قیمت ها در مرحله دوم هدفمندی یارانه ها استحصال می شود تا آنجا که اطلاع دادم  برای حمایت از بخش کشاورزی در نظر گرفته نمی شود.

وی ادامه داد: البته با پیگیری های به عمل آمده به ما وعده داده شده چنانچه صرفه جویی در هزینه ها ایجاد شود بخشی از منابع حاصل از صرفه جویی این هزینه ها در اختیار بخش کشاورزی قرار می گیرد.

حجتی تأکید کرد: متأسفانه سهمی از افزایش قیمت حامل های انرژی که با یک شیب ملایم اجرا می شود به بخش کشاورزی اختصاص نمی یابد و قرار است به بخش های سلامت و امنیت غذایی اختصاص داده شود.

2929

 

 

 

کد N213406