کاخ سفید: انتخاب ابوطالبی مناسب نیست

سیاسی

کاخ سفید با تشدید مخالفت‌های خود در خصوص انتخاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل اعلام کرد: انتخاب وی مناسب نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاخ سفید روز گذشته مخالفت‌های خود علیه انتخاب حمید ابوطالبی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل را شدت بخشید اما سعی می‌کند این مساله را از مذاکرات ایران و گروه 1+5 که هم‌اکنون در وین در حال برگزاری است دور نگه دارد.

به نوشته روزنامه لس‌آنجلس تایمز، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید با شدیدتر کردن لحن خود در این باره گفت: مقامات آمریکایی پیش از این به ایران اعلام کردند که انتخاب حمید ابوطالبی مناسب نیست.

وی ادامه داد: برخی مقامات ایرانی می‌گویند که انتخاب وی قطعی است اما من فکر می‌کنم که این یک انتخاب احتمالی است و هنوز به طور رسمی انتخاب او اعلام نشده است.

وی ادامه داد: قانونی که به تازگی مجلس سنا تصویب کرده است نشان می‌دهد که انتخاب احتمالی وی تا چه اندازه می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

این در حالی است که مقامات آمریکایی هنوز تایید نکرده‌اند که برای حمید ابوطالبی روادید صادر نمی‌کنند اما ابراز امیدواری کردند که ایران یک گزینه جدید را برای نمایندگی ایران در سازمان ملل انتخاب کند.

این روزنامه در ادامه نوشت: مجلس سنا عصر روز دوشنبه قانونی را تصویب کرد که به موجب آن مانع از ورود حمید ابوطالبی به آمریکا شود. انتظار می‌رود که کاخ سفید نیز از این قانون پیروی کند.

گفته می‌شود حمید ابوطالبی که به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل انتخاب شده است در ماجرای تسخیر لانه جاسوسی در تهران مشارکت داشته است.

وی این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید که در جریان این حادثه به عنوان مترجم گروگان‌های آمریکایی در سفارت این کشور حضور داشته و نقش واسطه را ایفا می‌کرده است.

وی پیش از این به عنوان سفیر ایران در ایتالیا، بلژیک، استرالیا و اتحادیه اروپا فعالیت کرده است.

بر اساس توافق میان آمریکا و سازمان ملل، این کشور به عنوان میزبان موظف است برای تمامی نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل روادید صادر کند.

انتهای پیام

کد N213282