بیانیه نمایندگان مجلس در واکنش به اقدام اخیر پارلمان اروپا

افتتاح دفتر پارلمان اروپا در تهران منوط به تغییر رفتار استعماری خواهد بود

سیاسی

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای در واکنش به بیانیه اخیر پارلمان اروپا افتتاح دفتر این پارلمان در ایران را منوط به توقف دخالت‌های آن در امور داخلی ایران کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن بیانیه که توسط 258 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضا شده است، چنین است:

پارلمان اروپا درخصوص ارتباط با ایران اخیرا اقدام به صدور بیانیه‌ای نموده است که با وجود نکات مثبت، روح کلی آن مغایر با روند روبه‌رشد روابط ایران و اتحادیه اروپاست و نوعی مداخله آشکار در امور داخلی ایران تلقی می‌گردد، لذا نمایندگان مجلس ایران با عنایت به مفاد قطعنامه یاد شده، به نکات زیر تاکید می‌کنند:

1-مجلس شورای اسلامی از اظهارنظر پارلمان اروپا بر استمرار ارتباط با ایران درخصوص حل مسالمت‌آمیز مساله هسته‌ای استقبال می‌کند و فضاسازی سیاسی در مورد فعالیت هسته‌ای ایران را که در چارچوب معاهده ان‌پی‌تی و بدون انحراف از مصارف صلح‌آمیز انجام گرفته غیرمنصفانه قلمداد نموده و تاکید می‌کند جمهوری اسلامی ایران با الهام از فتوای رهبری برخورداری و به کارگیری تسلیحات هسته‌ای را حرام و برخلاف موازین شرعی می‌داند.

2- ضمن تایید بخشی از قطعنامه در مورد ضرورت تلاش برای رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه ایران، نگاه قطعنامه مبنی بر مغایر دانستن فعالیت‌های هسته‌ای ایران با قطعنامه شورای امنیت را غیراصولی می‌داند و اعتقاد داریم قطعنامه‌های شورای امنیت علیه فعالیت هسته‌ای ایران اساسا مغایر روح کلی پیمان منع تکثیر سلاح‌های هسته‌ای، معاهده ان‌پی‌تی و منشور سازمان ملل متحد است.

3- اظهارات پارلمان اروپا در مورد غیر دموکراتیک خواندن انتخابات اخیر ریاست جمهوری تعجب‌آور و نوعی مداخله آشکار در امور داخلی ایران قلمداد می‌شود و محکوم می‌گردد. نگاه دوگانه غرب به نظام‌های سیاسی و چشم‌پوشی از کشورهای دیکتاتور و فاقد دموکراسی بر هیچ سیاستمداری پوشیده نیست.

4- اظهارنظر پارلمان اروپا درخصوص نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده و اعلام می‌کنیم اولا پارلمان اروپا از وزانت سیاسی برای اظهارنظر در این حوزه برخوردار نیست ثانیا کارنامه سیاه غرب و برخی کشورهای اروپایی در تحمیل جنگ‌های جهانی، در جامعه جهانی، اعمال آپارتاید، استسمار بسیاری از ملت‌های آسیا و آفریقا و تاراج منابع کشورهای مختلف جهان حمایت از دیکتاتورهای حامی منافع نامشروع غرب و چشم‌پوشی از فجایع بحرین و رفتارهای وحشیانه تروریست‌ها در سوریه و مداخله نظامی در آفریقا به پارلمان اروپا اجازه نمی‌دهد که درباره حقوق بشر قلم‌فرسایی کند و ایران اسلامی را که مهم‌ترین رسالت خود را دفاع از حقوق انسان در چارچوب مبانی حیات‌بخش اسلام می‌داند مورد نقد قرار دهد.

ثالثا پارلمان اروپا باید براساس موازین بین‌المللی و اصل تعیین حق سرنوشت ساختار اعتقادی، اخلاقی و فرهنگی کشورها را در نگاه به مساله حقوق بشر مدنظر قرار دهد و توجه داشته باشد که امت اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران در اجرای احکام و مقررات اسلام تاکید داشته و به انجام شایسته این تکلیف الهی اصرار دارد.

5- با تایید اظهارات پارلمان اروپا در مقابله با تروریسم و خاستگاه آن، در کشور اسلامی سوریه اثر مسالمت‌آمیز و عزم و اراده قطعی جمهوری اسلامی در مبارزه بی‌امان با پدیده تروریسم و پایان دادن به جنگ خانمان سوز در کشور سوریه از طریق گفت‌وگوی مسالمت‌آمیز از کشورهای غربی انتظار دارد در مقام عمل به مبارزه‌جویی با تروریست‌ها پرداخته و کشورهای حامی گروه‌های جنگ‌افروز را محکوم نماید.

پارلمان اروپا باید فعالیت‌های براندازانه را از فعالیت‌های سیاسی مشارکت‌جویانه تفکیک کند و اقدامات افرادی را که در اندیشه براندازی نظام مردم‌سالاری جمهوری اسلامی هستند، فعالان سیاسی قلمداد نکند.

نمایندگان ملل بر این باورند که پارلمان اروپا با الهام از رویه استعماری قرون وسطی تمایل دارد خود را مرکز و محور قرار داده و درباره دیگران تصمیم بگیرد و دیگران را براساس ارزش‌های رنگ باخته غربی مورد ارزیابی قرار دهد. بدون تردید چنین نگاهی در قرن حاضر از کمترین جایگاه اجتماعی و سیاسی برخوردار نیست و اعتبار نسبی پارلمان اروپا را به عنوان مدعی دموکراسی و حقوق بین‌الملل و حقوق بشر در معرض آسیب جدی قرار می‌دهد، لذا پیشنهاد می‌کنیم پارلمان اروپا از اینگونه رفتارها تجدیدنظر کند، افتتاح دفتر نمایندگی پارلمان اروپا منوط به تغییر این رویه‌ها و رفتارها خواهد بود.

انتهای پیام

کد N211576