گزارش ایسنا از وین

سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 آغاز شد

كاترين اشتون,مذاكرات ايران و گروه 1 5,محمدجواد ظريف

سومین دور مذاکرات ایران و 1+5 با حضور کاترین اشتون و محمد جواد ظریف درباره بررسی عناصر گام نهایی برنامه اقدام مشترک در مقر سازمان ملل در وین آغاز شد.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اعزامی به وین، به گفته مقامات ایران و 1+5 مذاکرات فروردین ماه با توجه به این که قرار است از مذاکرات بعدی دو طرف وارد مرحله تهیه و نگارش متن پیش نویس توافق نهایی شوند از اهمیت بالایی برخودار است.

محمد جواد ظریف دوشبه شب در وین پس از شام کاری با کاترین اشتون در جمع خبرنگاران گفت که در مذاکرات فروردین ماه هیات‌های مذاکراتی ایران و 1+5 موضوعات باقی مانده را بحث خواهند کرد و قرار شد از اردیبهشت شروع به تدوین پیش‌نویس کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت رعایت احترام متقابل در مذاکرات، بحث های صورت گرفته در دیدار با اشتون را "خوب" توصیف کرد و گفت: امیدوارم در دو روز آینده همکاران ما بتوانند درباره موضوعات باقی مانده یک دور بحث کنند.

ظریف ادامه داد: برخی موضوعات مثل نحوه نظارت (آژانس بین المللی انرِژی اتمی بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران) هنوز یک دور هم بحث نشده است. در برخی موضوعات هم نیاز است جزیی‌تر بحث شود. بنابراین سعی داریم در مذاکرات این هفته یک دور همه موضوعات بررسی شوند.

رئیس هیات مذاکره کننده هسته ای کشورمان تاکید کرد که "هنوز پیش‌نویسی برای توافق نهایی وجود ندارد و بعد از مذاکرات این هفته قرار است با هم شروع به نگارش متن کنیم."

ظریف گفت: احتمالا قسمت دشوار کار هم همین جاست (نگارش متن). موضوعات داخل پرانتز و اختلافی زیاد خواهد بود که امری طبیعی است اما دو طرف هم زمان نگارش متن را شروع می‌کنند و سعی می‌کنند برداشت‌های‌شان را روی کاغذ بیاورند.

بنا بر این گزارش به نظر می آید هم چنان مهم ترین موارد اختلافی میان ایران و 1+5 در بحث غنی سازی است که بیشترین پرانتزها را به خود اختصاص داده است.

در عین حال مذاکره کنندگان ایرانی این اختلاف نظرها در این سطح را امری طبیعی می دانند که باید آرام آرام بر سر هر کدام از آنها به تفاهم رسید.

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای ایران درباره ورود به نگارش متن توافق از اردیبهشت ماه اظهار کرد: به نظر بهتر است هر چه سریع تر وارد نگارش متن شویم چرا که به این شکل اختلاف نظرها و دیدگاه ها به طور جدی خود را نشان می دهد.

به نظر می آید ایران و 1+5 تصمیم گرفته اند برای مشخص شدن مشکلات خانه ای که پیش رویشان است، وارد آن شوند.

انتهای پیام

کد N211515