ظریف در جمع خبرنگاران:

قطعنامه پارلمان اروپا مردم ایران را بدبین خواهد کرد/ هنوز پیش‌نویسی برای توافق نهایی وجود ندارد

سیاست خارجی

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به قطعنامه ضد حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران اظهار کرد: روش برخورد با مردم ایران باید براساس احترام و موضع متقابل باشد و بر این مساله در این دیدار تاکید کردم و همه طرف‌های مذاکره ما این مساله را می‌دانند. این مسایل حتما مردم ایران را نسبت به نیات کسانی که از روش‌های غیر احترام‌آمیز استفاده می‌کنند بدبین می‌سازد.

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان پس از ضیافت شام مشترک با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: قبل از مذاکرات برنامه‌ریزی می‌کنیم برای چارچوب مذاکره و پیگیری کار و قرار شد در دو روز آینده هیات‌های مذاکراتی ایران و 1+5 موضوعات باقی مانده را بحث کنند و قرار شد از اردیبهشت شروع به تدوین پیش‌نویس کنیم.

ظریف افزود: درباره نحوه ادامه کار بحث‌های خوبی داشتیم و ضرورت رعایت احترام متقابل را مرور کردیم و امیدوارم در دو روز آینده همکاران ما بتوانند درباره موضوعات باقی مانده یک دور بحث کنند.

وزیر امورخارجه کشورمان تاکید کرد: برخی موضوعات مثل نحوه نظارت هنوز یک دور هم بحث نشده است. در برخی موضوعات نیاز است جزیی‌تر بحث شود. بنابراین سعی داریم در مذاکرات این هفته یک دور همه موضوعات بررسی شوند.

ظریف تصریح کرد: هنوز پیش‌نویسی برای توافق نهایی وجود ندارد و بعد از مذاکرات این هفته قرار است با هم شروع به نگارش متن کنیم و احتمالا قسمت دشوار کار هم همان جاست. موضوعات داخل پرانتز و اختلافی زیاد خواهد بود که امری طبیعی است. دو طرف همزمان شروع می‌کنند و سعی می‌کنند برداشت‌های‌شان را روی کاغذ بیاورند.

وی افزود: مذاکرات امروز سه‌شنبه ساعت 10 به وقت وین آغاز می‌شود.

وزیر امورخارجه کشورمان در پایان با اشاره به قطعنامه ضد حقوق بشری پارلمان اروپا علیه ایران نیز اظهار کرد: روش برخورد با مردم ایران باید براساس احترام و موضع متقابل باشد و بر این مساله در این دیدار تاکید کردم و همه طرف‌های مذاکره ما این مساله را می‌دانند. این مسایل حتما مردم ایران را نسبت به نیات کسانی که از روش‌های غیر احترام‌آمیز استفاده می‌کنند بدبین می‌سازد.