در ددیدار خداحافظی سفیر چین در تهران

سرمدی:نگاه ایران به روابط با چین بلندمدت و راهبردی است

سفیر چین

تهران- ایرنا-قائم مقام وزیر امورخارجه بر ضرورت تداوم همکاری و پیگیری توسعه روابط در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی گفت: نگاه ایران به ارتباط با چین بلندمدت و راهبردی است.

به گزارش ایرنا به نقل از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امورخارجه، م«یوهونگ یانگ» سفیر جمهوری خلق چین در تهران امروز (دوشنبه) در پایان ماموریت خود در جمهوری اسلامی ایران با «مرتضی سرمدی» قائم مقام وزیر امور خارجه دیدار و گفت و گو کرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه، دیدار روسای جمهور ایران و چین در بیشکک و توافقات صورت گرفته برای تداوم توسعه روابط را با اهمیت عنوان کرد و ضرورت تداوم همکاری و پیگیری در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی و نیز سفرهای متقابل مسئولین دو کشور برای اجرایی و عملیاتی شدن این توافقات را مورد تاکید قرار داد.

قائم مقام وزیر امور خارجه همچنین با روشن توصیف کردن دورنما و چشم انداز روابط بلند مدت بین ایران و چین ابراز امیدواری کرد: با تداوم سفرهای منظم و متقابل مقامات عالیرتبه ایران و چین به پکن و تهران شاهد تقویت روابطی راهبردی و درازمدت در ابعاد دوجانبه و نیز مشورت و رایزنی بین دو کشور مهم و تاثیرگذار در عرصه منطقه ای و بین المللی باشیم.

وی با اشاره به دیدگاه و مواضع مشترک ایران و چین بعنوان دو کشور با تاریخ و تمدنی کهن و نقش موثر منطقه ای و بین المللی ، خواستار تداوم همفکری و هماهنگی دو کشور برای مقابله با رویکردهای یکجانبه گرایانه و ظالمانه و سوء استفاده برخی کشورها از پاره ای مسائل برای اعمال فشارهای سیاسی و زیاده طلبی علیه کشورهای مستقل شد.

قائم مقام وزیرامورخارجه همچنین با اشاره به دورجدید مذاکرات هسته ای بین ایران و گروه 3+3 گفت: چین به عنوان یکی از کشورهای عضو گروه 3+3 می تواند در حمایت از تداوم روند مذاکرات و دستیابی به توافق جامع و نهایی نقش موثرتری ایفاء کند.

سفیر چین نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از تلاش ها و اقدامات صورت گرفته در دوره ماموریت خود در جهت توسعه و گسترش هرچه بیشتر روابط در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی ، فرهنگی و دفاعی ، بر عزم و اراده مقامات عالیرتبه کشورش بر تداوم و تقویت روابط با ایران تاکید کرد و افزود: چین برای تقویت روابط با ایران به عنوان شریکی مهم و قابل اعتماد اهمیت بسیار زیادی قائل است .

وی علیرغم ابراز رضایت از سطح کنونی روابط بین دو کشور خاطرنشان کرد: ظرفیت های گسترده ای برای تداوم روند توسعه مناسبات همه جانبه وجود دارد.

سرمدی همچنین موضع اصولی کشورش را در حمایت از حقوق مشروع ایران در بهره مندی از انرژی هسته ای و مخالفت با تحریمهای اعمال شده علیه ایران مورد تاکید قرار داد و از رویکرد حکیمانه جمهوری اسلامی ایران در تعامل سازنده با جهان در دولت جدید ابراز خرسندی کرد و بر لزوم تداوم حمایت متقابل دو کشور در عرصه های بین المللی از یکدیگر تاکید کرد.

سفیر چین همچنین با اشاره به خاطرات خوب خود از دوره حضورش در ایران و ابراز علاقه به کشور ، مردم و فرهنگ و تمدن ایران ، از میهمان نوازی مردم ایران و همکاری دستگاه دیپلماسی تقدیر و تشکر کرد و ابراز امیدواری نمود روند توسعه روابط با قوت ادامه یابد.

سیام**9173** 1418
کد N210213