نیویورکر: حمله با گاز سارین در سوریه اقدام مخفیانه ترکیه بود

فارس نوشت:

روزنامه‌نگار برجسته آمریکایی در گزارشی خط بطلانی بر ادعاهای غرب مبنی بر استفاده دولت سوریه از گاز سارین کشید و نوشت: حمله شیمیایی سوریه توسط «بشار اسد» صورت نگرفته بلکه یک اقدام مخفیانه از سوی ترکیه بوده است.

 «سیمور هرش»، روزنامه نگار تحقیقی نشریه آمریکایی نیویورکر در مقاله‌ای تصریح کرد که حمله گاز «سارین» در 21 آگوست سال 2013 در حومه «غوطه» واقع در استان ریف دمشق سوریه یک اقدام مخفیانه‌ای بوده که ترکیه پشت آن قرار داشته و آن را انجام داده است.

در آگوست سال گذشته میلادی بعد از آنکه این حمله صورت گرفت، «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا ابراز آمادگی کرد که به کمک همپیمانان خود به سوریه حمله هوایی کند و دولت دمشق را به این دلیل تنبیه کند که ظاهراً از خط قرمز استفاده از سلاح‌های شیمیایی که اوباما در سال 2012 تعیین کرده بود، عبور کرده بود.

درست دو روز قبل از این حمله، اوباما اعلام کرد که برای مداخله نظامی در سوریه به دنبال دریافت تأییدیه کنگره است و در نهایت این حمله به واسطه آمادگی کنگره برای برگزاری جلسه استماع به تعویق افتاد و بعد از آنکه اسد پذیرفت که زرادخانه سلاح‌های شیمیایی خود را از بین ببرد، به طور کل حمله لغو شد.

هرش ادامه داد، اطلاعات انگلیس نمونه‌ای از گاز سارین را به دست آورد که در حمله 21 آگوست در حومه دمشق مورد استفاده قرار گرفته بود و تحلیل‌ها نشان داد که این گازی که در این حمله مورد استفاده قرار گرفته است با بسته‌هایی که ظاهراً در زرادخانه‌های سلاح‌های شیمیایی سوریه وجود داشت، هیچ‌گونه هماهنگی و سازگاری نداشت.

وی ادامه داد این پیام که پرونده علیه سوریه متوقف نشده است، به سرعت به ستاد مشترک آمریکا منتقل شد و گزارش انگلیس تردید‌هایی را در پنتاگون به وجود آورد. ستاد مشترک آمریکا از پیش آماده می‌شدند تا به اوباما هشدار دهند که این طرح حمله موشکی و بمباران زیرساخت‌های سوریه می‌تواند به جنگ وسیع‌تری در خاورمیانه منتهی شود و در نتیجه افسران آمریکایی هشدار دقیقه نودی به رئیس‌جمهور دادند و منجر شد که اوباما از حمله به سوریه منصرف شود.

بر اساس این گزارش، ماهها، این نگرانی در بین فرماندهان ارشد ارتش و جامعه اطلاعاتی درباره نقش‌ها در جنگ همسایگان سوریه به ویژه ترکیه وجود داشت. «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه معروف به حمایت از جبهه تروریستی«النصره» و دیگر گروههای افراطی شورشی بود.

یکی از مقامات سابق اطلاعات آمریکا گفت: ما می‌دانیم که برخی افراد در دولت ترکیه وجود دارند که به اطلاعات کنونی دسترسی دارند و بر این باورند که می‌توانند با ایجاد یک حمله گاز سارین در سوریه، اسد را منگنه قرار دهند و اوباما را وادار کنند که به تهدید خط قرمز خود عمل کند.

بر اساس این گزارش، ستاد مشترک ارتش آمریکا همچنین می‌دانست که ادعاهای عمومی دولت اوباما مبنی بر آنکه تنها ارتش سوریه به گاز سارین دسترسی داشته است، نادرست است. جامعه اطلاعاتی آمریکا و انگلیس از بهار 2013 می‌دانست که برخی از گروههای شورشی و مسلح سوریه سلاح‌های شیمیایی به وجود می‌آورند.

52261

کد N209351