اوسط هاشمی در جمع خبرنگاران:

گروهبان دانایی فر یك ماه پیش از مرزبانان جدا شد

سیاسی

این گونه نیست که ما بتوانیم ادعا کنیم که مرزها عاری از هر گونه خطری است چرا که هرگونه سوء رفتاری در مرزها متصور است و ما هر اندازه که دارای اقتدار باشیم باز احتمال آسیب در مرز وجود دارد.

استاندار سیستان وبلوچستان در مورد وضعیت جمشید دانایی فر گفت: اطلاعیه های جیش العدل حكایت از به شهادت رسیدن این مرزبان دارد و وقتی از چهار مرزبان آزاد شده در مورد وی سوال پرسیدیم آنها اعلام كردند كه گروهبان یكم جمشید دانایی فر یك ماه است كه از آنان جدا شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا اوسط هاشمی در حاشیه نشست وزیر كشور با استانداران و فرمانداران سراسر كشور،‌ در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه برخی از گروه‌ها و افكار عمومی از اینكه در پیام‌های تبریك به نقش مولانا عبدالحمید اشاره‌ای نشده، گلایه كرده بودند اظهار كرد: شاید در این باره توجه كافی صورت نگرفته است. از طرفی هم قرار نیست كه از كسی اسمی آورده شود و نباید دنبال بهانه بود.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: در بیانیه وزارت اطلاعات به صراحت به نقش علما، ریش سفیدان و بزرگان منطقه اشاره و از آنان تشكر شده است كه زمینه یك همگرایی و وحدت خوب را در منطقه ایجاد كرده اند و این قابلیت می تواند در منافع و مصالح منطقه‌ای و ملی كارایی داشته باشد.

هاشمی دستاورد انقلاب اسلامی و همچنین انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته را سوق یافتن به انسجام عنوان كرد و افزود: ما در این مسئله از ظرفیت‌های مردمی به خوبی بهره بردیم و توانسته ایم آنچه كه مطلوب ما بوده است كه همانا آزادی گروگان ها است از هر طریق ممكنی به دست آوریم.

وی در ادامه افزود: واقف هستید که دولت پاکستان در مرزهای خود کنترلی ندارد و دارای ناملایمات مرزی است و لذا انتظار ما از آن دولت این بود که در راستای مطالبات ملی ایران موضع محکمی داشته باشند که رئیس جمهور پاکستان تماس گرفتند و وزارتخانه های خارجه و کشور نیز در این راستا نقشی جدی ایفا کردند و توانستیم با تعاملات دیپلماسی منطقه‌ای، مذاکرات و اعزام هیات به پاکستان، خواسته‌هایمان را محقق کنیم.

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا در خصوص پیکر شهید دانایی فر نیز گفت: اگر به اطلاعیه‌های جیش العدل نگاه کنیم، اطلاعیه‌های آنان نشان از این مسئله دارد که گروهبان دانایی فر شهید شده است و این اتفاق بر خلاف اجماع درون گروهی جیش العدل صورت گرفته است به طوری که شاهد هستیم سخنگوی این گروهک اعلام می‌کند که ما مخالف این اعدام بوده‌ایم.

استاندار سیستان و بلوچستان در پاسخ به سوال دیگر مبنی بر این که برای باز گرداندن پیکر شهید دانایی فر تاکنون چه اقداماتی صورت گر فته و یا صورت خواهد گرفت، اظهار داشت: چون در این مورد تهدیدهایی وجود داشت و هنوز هم وجود دارد باید اول به سمت جمع آوری قرائن و نشانه‌هایی که ما را به این امر سوق می‌دهد برویم و از شهادت ایشان اطمینان حاصل کنیم. بعد از اطمینان از این قضیه نوبت به انتقال پیکر این شهید می رسد ولی ما در حال حاضر از خود گروگان‌هایی که آزاد شده‌اند، سوال کردیم که بر اساس اظهارات آنها آقای دانایی فر حدود یک ماه است که از آنها جدا شده است.

هاشمی در خصوص این موضوع که گروهک جیش العدل اعلام کرده که چنانچه ایران جنازه‌هایی را از اعضای این گروه كه در سیستان و بلوچستان اعدام شده اند به آنها برگرداند، پیكر شهید دانایی فر را به ایران تحویل می‌دهند گفت: همانگونه که بدون هیچ پیش شرطی چهار مرزبان به گروگان گرفته شده را به کشور بر گردانیدم می‌توانیم دامنه تعاملات مردمی را وسعت دهیم تا در این مرحله نیز انشاء الله بتوانیم حرکتی را شکل دهیم که منتج به نتیجه شود.

استاندارسیستان و بلوچستان همچنین در مورد علل وقوع چنین اتفاقاتی و ریشه‌یابی آن اظهاركرد: این گونه نیست که ما بتوانیم ادعا کنیم که مرزها عاری از هر گونه خطری است چرا که هرگونه سوء رفتاری در مرزها متصور است و ما هر اندازه که دارای اقتدار باشیم باز احتمال آسیب در مرز وجود دارد. اما نکته‌ای که قابل تاکید است این است که ما باید ضعف‌هایمان را بپوشانیم و نقاط قوت‌مان را تقویت کنیم. زمانی وقوع این گونه حوادث را می توانیم به حداقل برسانیم که بحث آموزشی، نظارت و به کار گیری نیروهای با تجربه و آشنا به آسیب‌های مرزی توجه كافی داشته باشیم.

وی در پایان اعلام کرد که 4 مرز بان آزاد شده فردا عازم شهرستان‌های خود خواهند شد.

کد N209312