در دیدار معاون وزیر خارجه نیوزیلند

ظریف: حصول توافق نهایی یک مسوولیت سنگین و مشترک بین ایران و 1+5 است

سیاسی

جرار ون بوهمن، معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه نیوزیلند صبح یک‌شنبه با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد و درباره روند توسعه روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌یی و بین‌المللی مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دکتر محمد جواد ظریف در این دیدار با اشاره به روابط خوب سیاسی بین دو کشور، بر وجود ظرفیت‌های گسترده و فراوان برای توسعه و گسترش روابط دوجانبه به‌ویژه در ابعاد اقتصادی، بازرگانی و انرژی بین ایران و نیوزیلند تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با استقبال از سفر متقابل مقامات دو کشور افزود: امیدواریم با تلاش سفیر جدید نیوزیلند و اهتمام و پیگیری مسوولان دو کشور شاهد رفع برخی موانع موجود و جهش در سطح مناسبات اقتصادی ایران و نیوزیلند باشیم.

او هم‌چنین با تشریح دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران درباره بهره‌مندی از انرژی هسته‌ای و تاکید بر این مهم که سلاح هسته‌ای در راستای مبانی دینی و دکترین دفاعی ایران نیست، به دوگانگی رویکرد غرب در برخورد سیاسی با موضوع هسته‌ای ایران با وجود حمایت از برنامه اتمی و استفاده کشورمان از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای در دوره قبل از پیروی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

وی افزود: ایران در عین تلاش برای استفاده از حقوق مشروع خود در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای، نگرانی مشترکی با بسیاری از کشورهای جهان در ارتباط با توسعه سلاح‌های کشتار جمعی و عاری‌سازی جهان از سلاح اتمی در عرصه منطقه‌یی و بین‌المللی دارد و معتقدیم تداوم روند مذاکرات کنونی و حصول توافق نهایی یک مسوولیت سنگین و مشترک و در راستای منافع هر دو طرف است.

وزیر امور خارجه با اشاره به حوزه‌های مشترک همکاری امنیتی و اقتصادی بین ایران و بسیاری از کشورهای جهان از جمله در غرب، به رشد پدیده شوم افراط‌گرایی و تروریسم اشاره کرد و افزود: ایران همواره آمادگی خود را برای تعامل سازنده در این راستا اعلام کرده است.

جرار ون بوهمن نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های وزیر امور خارجه کشورش، پیام کتبی تبریک وی را به مناسب سال نو و عید نوروز تسلیم ظریف کرد.

او هم‌چنین با تاکید بر اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد منطقه‌یی و بین‌المللی به خصوص نقش مهم کشورمان در روند توسعه سیاسی، امنیتی و اقتصادی و ثبات و امنیت در منطقه، بر عزم کشورش برای توسعه و گسترش روابط همه جانبه با ایران به خصوص در ابعاد اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

بوهمن هم‌چنین بر موضوع شفاف کشورش در حمایت از حق ایران در بهره‌مندی از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بر اساس معیارهای بین‌المللی و در چارچوب ان. پی. تی تاکید کرد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه نیوزیلند در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به نامزدی کشورش برای عضویت غیردائم در شورای امنیت سازمان ملل متحد، گزارشی از تلاش‌های کشورش در حمایت از صلح و امنیت در مناطق مختلف جهان از جمله در قاره آفریقا ارائه کرد و خواستار حمایت کشورمان از عضویت نیوزیلند در شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

وی هم‌چنین با اشاره به نقش حساس و موثر ایران در تثبیت ثبات و امنیت در منطقه از جمله افغانستان بر آمادگی کشورش برای تداوم و تقویت تعامل و همکاری بین تهران و ولینگتون در عرصه‌های بین‌المللی تاکید کرد.

انتهای پیام

کد N207783