پیام تسلیت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به مناسبت درگذشت "ریچارد فرای"

سیاسی

شورای عالی ایرانیان خارج از کشور در پیامی در گذشت ریچارد فرای، ایرانشناس برجسته را تسلیت گفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ریچارد فرای، اهل آلاباما در طول عمر خود دو کرسی ایران‌شناسی در آمریکا برپا کرد و چندین کتاب مهم و صدها مقاله مهم درباره ایران باستان و ایران بزرگ و شهر و تاریخ بخارا نوشت.

وی در طول حیاتش در عرصه بین‌المللی همواره از نام خلیج فارس در برابر نام‌های جعلی دفاع کرد.

این ایرانشناس برجسته در مردادماه سال 89 به دعوت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ایران آمد و چند روز را در تهران و اصفهان سپری کرد.

ریچارد فرای که در گذشته از محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت کشورمان خواسته بود تا اجازه دهد پس از مرگ در کنار زاینده رود به خاک سپرده شود، در مراسم افتتاحیه همایش بزرگ ایرانیان خارج از کشور طی سخنانی بار دیگر این خواسته خود را در حضور احمدی‌نژاد مطرح کرده بود.

رئیس‌جمهور سابق نیز در این همایش با آرزوی سلامتی برای فرای با بیان اینکه ما خود شما را در ایران می خواهیم، خانه‌ای را در اصفهان به وی اهدا کرد.

این ایران شناس که از مرحوم دهخدا لقب "ایران دوست" را گرفته بود، در زمان حضورش در ایران به اصفهان عزیمت کرد و پس از استقبال توسط مسوولان استان اصفهان، به محل خانه اهدایی رفت و آن را رسماً تحویل گرفت.

هم چنین قرار شد، این خانه اهدایی پس از مرگ این ایران‌شناس آمریکایی تبدیل به موزه شود.

پرفسور فرای در آخرین مصاحبه اش به هنگام حضور در ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با ابراز خشنودی برای حضور در این کشور و در جمع ایرانیان اظهار کرد: از گذشته تا کنون ایرانیان بسیار مهمان نواز بوده‌اند و در این چند روز اقامتم این موضوع کاملا مشهود بوده است.

متن پیام تسلیت شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به مناسبت در گذشت این ایران‌شناس برجسته به شرح زیر است:

" جز ذات پاک پروردگار، همه چیز میراست و ناپایدار "

پروفسور ریچارد فرای، ایرانشناس برجسته و صاحب خدمات و تالیفات ارزشمند در زمینه معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران، دار فانی را وداع کرد.

او در طول بیش از هفت دهه فعالیت علمی و پژوهشی، با دایر کردن کرسی های ایران شناسی، شرق شناسی و مطالعات خاورمیانه در مراکز دانشگاهی معتبر و معرفی زبان فارسی، تاریخ و میراث باستانی ایران، نقش موثری در عطف توجه مراکز دانشگاهی جهان به مطالعه و شناخت تمدن پارسی زبانان وایرانیان ایفاء کرد.

او به سبب علاقه به سرزمینی که عمر خویش را مصروف شناساندن فرهنگ آن نمود، لقب ایران دوست را برای خود برگزید و درخواست کرد تا پس از مرگ در ایران به خاک سپرده شود.

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور، فقدان این استاد و ایرانشناس بزرگ را به همسر گرانقدر آن مرحوم، سرکار خانم دکتر عدن نبی، و نیز جامعه دانشگاهی و فرهنگی و کلیه ایران دوستان تسلیت می گوید.

روانش شاد و مشمول رحمت و عنایات الهی باد انشاء الله .

ریچارد نلسون فرای، ایران‌شناس و شرق‌شناس سرشناس آمریکایی روز پنجشنبه (۲۷ مارس) در سن 94 سالگی در بوستون آمریکا درگذشت.

انتهای پیام

کد N207056