زخمی شدن چهار نفر بر اثر انفجار در حوزه رای گیری لوگر افغانستان

آسیا اقیانوسیه

رسانه ها از زخمی شدن چهار نفر بر اثر انفجار در یک حوزه رای گیری در ولایت لوگر افغانستان خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، نیشن گزارش داد که بر اثر انفجار در یک حوزه رای گیری در ولایت لوگر تنها چند ساعت پس از آغاز انتخابات ریاست جمهوری چهار رای دهنده زخمی شدند.

در همین حال عبدل حمید والی لوگر اعلام کرد که این انفجار در نزدیکی یک حوزه رای گیری که یک مدرسه بوده رخ داده و بر اثر آن چهار نفر زخمی شدند.

زخمی شدن یک خبرنگار آلمانی خبرگزاری آسوشیتد پرس و همکار کانادایی در ولایت خوست در شرق افغانستان بر روند انتخابات در این کشور سایه افکنده است و به همین منظور حامد کرزای دستور انجام تحقیقات را در این باره داده است.

عبدالله عبدالله، محمدداوود سلطان‌ زوی، اشرف غنی احمدزی، زلمی رسول، عبدرحیم وردک، عبدالقیوم کرزای، رسول سیاف، گل آقا شیرزی، قطب ‎الدین هلال و امین ارسلا نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری بوده که رقابت اصلی میان عبدالله عبدالله، زلمی رسول و اشرف غنی احمدزی است.

این انتخابات که در آستانه خروج غربیها از افغانستان برگزار می شود، به عنوان مهم ترین انتخابات ریاست جمهوری در دو دهه گذشته در این کشور شناخته می شود.

بر اساس قانون اساسی افغانستان معاونان ریاست جمهوری باید تبعه افغانستان، مسلمان و متولد از والدین افغان باشند. تابعیت کشور دیگری را نداشته باشند و چهل ساله باشند و دادگاه صالح آنان را به جرم ارتکاب جرایم ضد بشری، جنایت و یا محرومیت از حقوق مدنی محکوم نکرده باشد.

در انتخابات این دوره که برای اولین بار تحت نظارت افغان ها برگزار می شود، بیش از 12 میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند که 35 درصد از آنها را زنان تشکیل می دهند و انظار می رود که در انتخابات امروز شنبه آرای خود را برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در پنج سال آتی به صندوق بیندازند.

این رای گیری تحت تدابیر شدید امنیتی و آماده باش نیروهای امنیتی در ساعت هفت صبح آغاز شده و تا ساعت 16 ادامه دارد.

حضور مردم در انتخابات بسیار گسترده عنوان شده و اعلام شده است که مردم برای اخذ رای خود از ساعتها قبل از برگزاری انتخابات صف های طویل تشکیل داده و در پی آن هستند که تا در سرنوشت کشور خود سهیم باشند.

در آستانه برگزاری انتخابات همزمان با تهدیدهای طالبان نیروهای امنیتی تلاش گسترده ای را برای خنثی کردن بمب های جاده ای و پاکسازی بخشهای مختلف این کشور از حضور طالبان کردند.