تلاش دانشمندان برای احیای گونه ای خاص از نسل شیرها

هند,حیات وحش

دهلی نو - ایرنا - دانشمندان در تلاشند با استفاده از شیرهای هندی گونه ای خاص از این حیوان را که پیش ازاین منقرض شده، احیا کنند.

به گزارش ایرنا، روزنامه ˈتایمز او ایندیاˈ روز پنجشنبه نوشت: آزمایش های دی ان ای انجام شده توسط یک تیم بین المللی از دانشمندان تایید کرده که گونه ی شیر موجود درهند از نظر ژنتیکی با گونه بربری شیرها که اکنون منقرض شده اند بسیار شباهت دارند.

دانشمندان معتقدند جفت گیری دوباره شیرهای هندی می تواند سبب احیای شیر های منقرض شده در شمال آفریقا نیز شود.

امروزه کمتر از400شیر از گونه آسیایی درشبه جزیره کاتیاور هند باقی مانده اند.

سازمان بین المللی حفاظت از محیط زیست این نوع را در لیست گونه های در خطر انقراض قرار داده است.

شیرهای بربری که شیر اطلس نیز نام داشته در مناطق شمال آفریقا شامل مناطق کوهستانی از مصر تا مراکش زندگی می کردند. این شیرها به لحاظ ویژگی های خاص فیزیکی خود از جذاب ترین گونه های شیر به حساب می آمدند.

جثه اینگونه از شیرها درمقایسه باگونه های دیگر بزرگتر و چشم های رنگی داشتند.

روزنامه تایمز او ایندیا نوشت: دکتر ˈراس برانتˈ در انگلیس با انجام آزمایش های گوناگون متوجه شباهت نزدیک گونه منقرض شده شیرهای شمال آفریقا با نمونه آسیایی آن در هند شده است.

این دانشمند گفت: با وجود فاصله جغرافیایی زیاد به نظر می رسد گونه شیر موجود در هند با گونه های منقرض شده شیر در ایران و شمال آفریقا شباهت بسیار نزدیکی داشته باشد.

وی افزود: در بررسی های جدید دی ان ای، چهار ژن جدید را شناسایی کرده ایم. اول ژن متعلق به شمال آفریقا، دوم متعلق به ایران و ژن های دیگر متعلق به انگلستان قدیم و سنگلال می باشند. این چهار گونه از نظر ژنتیکی بسیار با گونه موجود در هند شباهت دارند.

گفتنی است شباهت نزدیک فیلوژنتیک میان شیرهای بربری، ایرانی و هندی با توجه به فاصله جغرافیایی طولانی آنها ازاهمیت بالایی برخوردار است و احتمال احیای گونه منقرض شده شیرهای شمال آفریقا سبب جلب توجه طرفداران محیط زیست شده است.

آساق ** 2163 ** 275 **
کد N202681