صدور احکام مقامات کنونی و سابق عراقی در پرونده‌های فساد مالی

رییس هیات شفافیت ملی عراق از صدور حکم سه تن از وزرای سابق این کشور به همراه 40 مدیرکل به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه و هم‌چنین اختلاس خبر داد.

رییس هیات شفافیت ملی عراق از صدور حکم سه تن از وزرای سابق این کشور به همراه 40 مدیرکل به اتهام فساد مالی و دریافت رشوه و هم‌چنین اختلاس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت ایلاف، رئیس هیات شفافیت ملی عراق اعلام کرد که حکم سه تن از وزرای این کشور به همراه 40 تن از مدیران کل در خصوص فساد مالی صادر شده و این افراد به زندان محکوم شده‌اند.

علاه جواد حمید، رییس این هیات در کنفرانس خبری خود عنوان داشت: 72 نماینده پارلمان و پنج وزیر و هم‌چنین 14 سفیر عراق صورت‌های مالی نادرستی از اموال خود ارائه داده بودند. هم‌چنین طی سال گذشته 13 وزیر و 73 مدیرکل به اتهام فساد مالی بازداشت شده بودند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 90 میلیون دلار از اموال به سرقت رفته توسط این افراد طی سال 2013 به بیت‌المال بازگردانده شده است.

جواد حمید هم چنین تاکید کرد: این هیات نمی‌تواند تمام مسوولیت‌های سیستم قضایی درباره‌ فساد را انجام دهد.

سازمان شفافیت بین‌المللی پیش‌تر در گزارش خود اعلام کرده بود که عراق جزو پنج کشور عربی قرار دارد که بیشترین فساد در آن منتشر شده است.

وی در ادامه افزود: این هیات 2700 ابلاغیه در خصوص پرونده‌های فساد مالی در سال 2013 دریافت کرد و براساس آن 2049 حکم جلب صادر شد که اکثر آنها در خصوص دریافت رشوه و یا اختلاس و یا کلاه‌برداری و وارد آوردن خسارت به بیت‌المال بوده است.

جواد حمید بیان کرد: در میان این افراد نام پنج تن از نامزد‌های انتخابات پارلمانی و 12 تن از نامزد‌های انتخابات شورای شهر نیز به چشم می‌خورد.

وی عنوان داشت: تعداد کسانی که تاکنون محاکمه شده‌اند 33 تن بوده و دهها تن به صورت غیابی محاکمه شده‌اند. حکم سه تن از وزرای این کشور نیز صادر شده است.

بنابر احکام صادر‌شده 11 تن به حبس ابد و 162 تن به بیش از سه سال تا پنج سال حبس و 20 محکوم دیگر به کمتر از سه سال و 351 محکوم دیگر به سه سال حبس بدون اجرای آن و 383 تن دیگر به پرداخت غرامت مالی محکوم شده‌اند.

انتهای پیام

کد N201268