سخنگوی وزارت خارجه:

دولت یمن برای دستگیری عاملان اقدام تروریستی برضد مقامات ایرانی تلاش کند

سیاست خارجی,یمن

تهران -ایرنا- سخنگوی وزارت امور خارجه، خواستار فعالیت جدی دولت یمن در رسیدگی به پرونده شهادت دیپلمات ایرانی در صنعا و دستگیری و مجازات عاملان این اقدام تروریستی و همچنین تلاش مجدانه برای پیگیری آزادی «احمد نیکبخت» وابسته اداری سفارت کشورمان در یمن شد.

به گزارش ایرنا از اداره کل دیپلماسی رسانه ای وزارت امور خارجه، «مرضیه افخم» روز سه شنبه با تاکید بر پیگیری پرونده های مربوط به اقدامات تروریستی علیه دیپلمات های ایرانی ازسوی وزارت امور خارجه و تداوم تماس ها و اقدامات در مجاری دیپلماتیک، افزود: رسیدگی به این موضوعات و اقدام موثر دولت یمن برای ما بسیار مهم است و بطور مستمر آن را دنبال می کنیم .

احمد نیکبخت یکی از کارمندان بخش اداری سفارت ایران در یمن تیرماه گذشته در صنعا ربوده شد.

ابوالقاسم اسدی نیز دیپلمات 57 ساله ایرانی 28 دی ماه 92 توسط یک گروه تروریستی در یمن به شهادت رسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره روابط دوجانبه دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همواره خیرخواه کشور و مردم یمن بوده و از وحدت، ثبات و یکپارچگی این کشور حمایت کرده است.

افخم ادامه داد: معتقدیم حل و فصل مسایل و موضوعات یمن تنها از طریق گفت وگو و در روندی سیاسی در راستای پاسخ به مطالبات مشروع مردم این کشور و با مشارکت و حضور همه گروه ها و احزاب و جریان های سیاسی این کشور بدون دخالت خارجی ممکن است و تحقق این امر، برقراری ثبات، امنیت و شکوفایی یمن را بدنبال خواهد داشت.

وی همچنین با رد برخی ادعاها درباره دخالت ایران در امور داخلی یمن آن را بی اساس خواند و افزود: هر از چندگاهی مطالب غیر مستند و بی پایه با این مضمون مطرح می شود که نادرستی این ادعاها کاملا روشن است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: قابل تامل است که اینگونه سخنان در حالی عنوان شده که دخالت ها و اقدامات برخی کشورهای منطقه در یمن در جهت خلاف منافع و امنیت این کشور تداوم دارد.

سیام**9103**1336
کد N201245