انتشار نوار صوتی علیه سوریه به مجلس ترکیه کشیده شد

نوار صوتی

آنکارا - ایرنا - حزب ˈجمهوری خواهˈ بزرگترین حزب مخالف دولت ترکیه در پی انتشار نوار صوتی نشست محرمانه در وزارت خارجه علیه سوریه، خواستار پاسخ ˈاحمد داود اوغلوˈ در باره حضور نیروهای این وزارتخانه و سازمان اطلاعات و امنیت این کشور در بین گروه تروریستی ˈداعشˈ در مجلس شد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ˈ امید اورانˈ معاون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه سوالهای خود در باره انتشار نوار صوتی مقامات ترکیه علیه سوریه را به رییس مجلس ملی ترکیه ارایه کرد.

اوران با اشاره به سخنان ˈهاکان فیدانˈ رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه مبنی بر اینکه ˈمن می توانم امکان شلیک هشت موشک بسوی ترکیه و آغاز جنگ را فراهم کنمˈ، این سووال را که آیا فراهم آوردن امکان شلیک این موشکها به خاک ترکیه جنایت و خیانت نخواهد بود را طرح و اعلام کرد که آیا ضبط مفاد نشست یاد شده با اطلاع وزیر خارجه بوده و یا در وزارت خارجه ترکیه جاسوس وجود دارد.

اوران این سووال که آیا مفاد نشست از سوی فیدان ضبط شده را مطرح کرده است.

پنجشنبه گذشته در شبکه اجتماعی ˈیوتیوبˈ یک نوار صوتی که ادعا می شود نوار صوتی نشست محرمانه ˈ احمد داوداوغلو وزیرخارجه، هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات و امنیت ، ˈفریدون سینرلی اوغلوˈ قایم مقام وزارت خارجه و ˈ یاشار گولرˈ معاون رییس ستاد ارتش ترکیه در محل وزارت خارجه بود، منتشر شد.

در نوار صوتی یاد شده شرکت کنندگان در این نشست در مورد حمله ترکیه به سوریه بحث و تبادل نظر می کردند.

بنا بر اطلاعیه وزارت خارجه ترکیه، در نوار صوتی ادعایی که با تحریف منتشر شده، در مورد احتمال حمله نیروهای داعش به مقبره ˈسلیمان شاهˈ در ترکیه بحث می شد.

وزارت خارجه ترکیه انتشار نوارصوتی این نشست را حمله به امنیت ملی ترکیه ارزیابی و افزوده است که این ˈیک اتهام بسیار سنگینˈ است و نشانگر عمق حملات سایبری و الکترونیکی به ترکیه می باشد.

در نوار صوتی صدای منتسب به هاکان فیدان به داوداوغلو می گوید که اگر تصمیم به داشتن بهانه ای برای ورود به خاک سوریه دارید، می توانم بهانه لازم را آماده کنم، چهار نفر به سوریه می فرستم و آنان هشت موشک به خاک ترکیه شلیک می کنند ، مثلا آدم های ما آرامگاه سلیمان شاه ( پدربزرگ عثمان غازی موسس دولت عثمانی ) در خاک سوریه را مورد حمله قرار می دهند، پرچم ترکیه را پایین آورده و یک پرچم ساختگی در آنجا نصب می کنند. از این قبیل کارها می توان انجام داد، ولی مهم این است که تصمیم گرفته شود.

صدای منتسب به فریدون سینیرلی اوغلو قایم مقام وزارت خارجه ترکیه نیز عنوان می کند که حمله به آرامگاه سلیمان شاه می تواند توجیه بین المللی برای ما داشته باشد و همه در کنار ما قرار می گیرند.

خاورم**2012**230**1651
کد N199057