یوتیوب در ترکیه فیلتر شد

تسنیم نوشت:

دولت ترکیه یک هفته پس از مسدود کردن توئیتر، یوتیوب را نیز مسدود کرد.
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه المنار، دولت این کشور پنجشنبه دستور مسدود شدن شبکه اشتراک فیلم یوتیوب را یک هفته پس از مسدود کردن توئیتر، صادر کرد.
این تصمیم دولت ترکیه پس از پخش ویدئوهایی که حکومت این کشور را زیر سئوال می برد، اتخاذ شده است.
منابع رسانه ای ترکیه خبر دادند که تصمیم مربوط به مسدود شدن یوتیوب به سرورهای اینترنتی و اپراتورهای مخابراتی ترکیه ابلاغ شده است.

در همین حال واحد مرکزی خبر گزارش داد که پایگاه اینترنتی یوتیوب توسط وزارت ارتباطات ترکیه پس از آن فیلتر شد که یک فایل صوتی مربوط به جلسه محرمانه وزیر امور خارجه، رییس سازمان امنیت و نفر دوم ستاد کل ارتش ترکیه توسط این سایت بر روی اینترنت قرار گرفت.
رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در نشست انتخاباتی در استان دیاربکر پس از دریافت این خبر، قرار دادن این فایل در اینترنت را خیانت دانست و گفت مخالفان تا جایی پیش رفته اند که مسایل امنیتی ترکیه را هم در اختیار همه قرار می دهند.
وزرات امور خارجه ترکیه نیز در بیانیه ای با اشاره به خطراتی که بحران سوریه برای ترکیه در بر دارد اعلام کرد موضوع این جلسه که فایل صوتی آن بر روی پایگاههای اینترنتی قرار گرفته تدابیری بود که ترکیه باید در برابر این خطرات اتخاذ کند ولی متاسفانه گفتگوهای صورت گرفته در این جلسه با مونتاژ در اینترنت قرار گرفته است.
در این بیانیه تاکید شده است قرار گرفتن این فایل صوتی در اینترنت یک فعالیت جاسوسی بوده و جرم بسیار سنگینی محسوب می شود.
در همین حال شورای عالی رادیو تلویزیون ترکیه پخش هرگونه خبر و گزارش در مورد این فایل صوتی را برای رسانه های این کشور ممنوع اعلام کرد.
گفته می شود حاکان فیدان رئیس سازمان اطلاعات ترکیه در این فایل گفته است که می‌تواند بهانه لازم برای مداخله کشورش در سوریه را فراهم کند.
برخی خبرها نیز حاکی است مقامات ترکیه در حال مذاکره با یوتیوب هستند تا با حذف فایل مزبور، این شبکه در ترکیه رفع فیلتر شود.

5252

کد N196818