جان کری و عباس در اردن دیدار کردند

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا برای حل بن‌بست موجود بر سر مذاکرات خاورمیانه با رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در امان، پایتخت اردن دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در یک نشست چهار ساعته در امان پایتخت اردن با یکدیگر به گفت‌وگو پرداختند.

مقام‌های آمریکایی درباره این دیدار اعلام کردند: نشست مذکور میان عباس و کری سازنده بود البته جزئیات این نشست هنوز اعلام نشده است.

دیدار کری و عباس در راستای کم کردن شکاف بین دو طرف و اسرائیل و تلاش برای از سرگیری دور جدید مذاکرات دو طرف اسرائیل و فلسطین بود.

کری همچنین قصد دارد مذاکراتی را با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در روزهای آتی صورت دهد.

جان کری که از رم ایتالیا به امان سفر کرده به دنبال از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه و ایجاد اقداماتی برای گفت‌وگو میان عباس و نتانیاهو است.

علاوه بر این وی قصد دارد تا ضرب‌الاجل 30 آوریل را برای ایجاد سازش میان فلسطین و اسرائیل به واقعیت تبدیل کند.

فلسطین تهدید کرده که پیش از مذاکرات 30 آوریل پا پس بکشد مگر اینکه اسرائیل گروهی از اسرای فلسطینی را همان گونه که توافق شده بود روز شنبه آزاد کند.

عباس روز چهارشنبه در کویت به خبرنگاران گفت که همچنان منتظر دریافت یک دستور کاری پیشنهادی رسمی از جانب کری است.

وی افزود: هنوز هیچ گفت‌وگویی درباره تمدید مذاکرات پس از ضرب‌الاجل آوریل 2014 اعلام نشده است.

جان کری روز چهارشنبه در امان برای نخستین بار با عبدالله دوم پادشاه اردن دیدار کرد.

وی قصد دارد امروز (پنجشنبه) برای پیوستن به باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا به رم برود تا با پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان و مقام‌های ایتالیایی دیدار کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین روز جمعه و شنبه به عربستان می‌رود تا در کنار اوباما با مقام‌های ریاض دیدار و گفت‌وگو کند.

انتهای پیام

کد N196202