نماینده روسیه در سازمان ملل: گام‌های نادرست 1+5 به مذاکرات آسیب نزند

ايران,مذاكرات ايران و گروه 1 5,روسيه,سازمان ملل متحد,هسته‌‌يي

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد گفت: روسیه امیدوار است گام‌های بی‌فکر برخی شرکا در گروه 1+5 به فعالیت این مکانیسم بین‌المللی لطمه وارد نکند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ویتالی چورکین در جلسه شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: ایران آماده است در مذاکره با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی با سرگشادگی کامل اقدام کند.

این دیپلمات روس افزود: این همکاری وارد سطح نوینی شده و شاهد اجرای گام‌های داوطلبانه ایران در جهت شفافیت هستیم. این گام‌های ایران از چارچوب تعهدات تهران در رابطه با موافقتنامه ضمانت‌ها با آژانس فراتر می‌رود و امیدواریم آژانس در آینده نزدیک پرونده اتمی را بسته و تعامل خود با ایران را وارد مسیر عادی کند.

بر اساس گزارش ایتارتاس، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: حل این مسأله بر اوضاع تمام منطقه خاورمیانه اثر مساعد خواهد گذاشت.

وی همچنین تاکید کرد: روسیه برای رفع نهایی و جامع تمام مسایل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و رفع مجازات‌های ایران و از جمله مجازات‌های اعمال شده بر اساس قطعنامه‌های مربوطه شورای امنیت سازمان ملل در جایگاه خود اقدامات لازم را انجام می‌دهد.

چورکین با بیان اینکه "کمیته مجازات‌های شورای امنیت سازمان ملل باید در مورد ایران با حداکثر دقت اقدام کند"، اظهار کرد: کمیته مجازات‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران باید با حداکثر دقت، به طور موزون، عینی و همسو با منافع حل سیاسی دیپلماتیک اوضاع درباره پرونده هسته‌ای ایران اقدام کند و روسیه امیدوار است گام‌های بی‌فکر برخی شرکا در گروه 1+5 به فعالیت این مکانیسم بین‌المللی لطمه وارد نکند.

نماینده دائمی روسیه تاکید کرد که در این مرحله حساس، مساعی جامعه جهانی باید متوجه مساعدت به جریان سازنده مذاکرات ایران و 1+5 باشد.

برخی کشورها در جریان جلسه از شدت بخشیدن به مجازات‌های ایران حمایت و آن را به تحویل اسلحه به سوریه، یمن و شبه‌نظامیان فلسطینی با وجود تحریم موجود و همچنین خودداری از همکاری در مورد برنامه موشکی حمایت کردند.

نماینده دائمی انگلستان در شورای امنیت نیز گفت: از تمام کشورهای عضو درخواست می‌کنیم رعایت رژیم مجازات‌ها را ادامه داده و هر مورد احتمالی نقض مجازات‌ها را اطلاع دهند.

وی همچنین از بازرسی گروه کارشناسان کمیته امور ایران شورای امنیت سازمان ملل در مورد دست داشتن احتمالی تهران در تحویل اسلحه به نوار غزه حمایت و درخواست کرد که درباره حادثه مربوط به توقیف کشتی حامل موشک در ماه مارس بازرسی شود.

انتهای پیام

کد N194360