مقام پاکستانی: ایرانیان برای پیگیری مرزبانان با ما تماس نگرفتند!

مرزبانان ایرانی

در حالی که جمعی از مقامات محلی و کشور، خبر شهادت یکی از مرزبانان ایرانی را به نقل از منابع محلی درست می‌دانند، ادعاهای تسنیم اسلم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان علیه طرف ایرانی ـ که به ‌رغم پافشاری مسئولان ایرانی بر پیگیری همه جانبه موضوع، آن‌ها را به تماس نگرفتن با طرف پاکستانی متهم کرده ـ نیازمند پاسخگویی و شفاف‌سازی طرف ایرانی است.

با گذشت بیش از شش هفته از ربوده شدن پنج مرزبان ایرانی به دست گروهک تروریستی که خود را جیش‌العدل می‌نامد، صفحات منسوب به این گروهک، شامگاه یکشنبه از به شهادت رساندن یکی از مرزبانان ایرانی خبر دادند؛ هرچند تقریبا تردیدی نیست که مرزبانان ربوده شده به خاک پاکستان برده شده‌اند، یکی از مقامات این کشور، ادعاهای متفاوتی را مطرح کرده است.
به گزارش آفتاب به نقل از تابناک، هرچند پس از اعلام شهادت یکی از گروگان‌ها، تردیدهایی در این باره وجود داشت، اکنون مقامات استان سیستان و بلوچستان به نقل از منابع محلی از درستی این خبر اطلاع می‌دهند و تأیید می‌کنند که جمشید دانایی‌فر، متولد ۱۳۶۶ ـ که فرزند وی ده روز پیش به دنیا آمده است ـ به شهادت رسیده و سرنوشت چهار سرباز ربوده شده در آینده روشن خواهد شد.

در همین حال، «تسنیم اسلم»، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، به بی‌بی سی گفته است: «ما خاک خود را وجب به وجب برای [یافتن] گروگان‌ها جستجو کرده‌ایم، ولی ردی از آن‌ها پیدا نکرده‌ایم. کمیته ویژه مشترکی با شرکت مقامات ایران و پاکستان تشکیل شد، اما مقامات ایرانی هیچ گاه [در این باره با ما] تماسی برقرار نکردند».

هرچند سخنگوی وزارت خارجه پاکستان مدعی شده که دولت این کشور، همه تلاش خود را برای یافتن ردی از مرزبانان ربوده شده انجام داده، ساختار سیاسی و امنیتی پاکستان ـ که‌ گاه خارج از کنترل مقامات سیاسی این کشور است ـ و نیز موارد پیشین مشابه که در مرزهای دو کشور اتفاق افتاده، تردیدهای زیادی را در مورد ادعاهای این مقام پاکستانی به جای می‌گذارد!

هرچند مقامات ایرانی در هفته‌های گذشته، تأکید داشته‌اند که همه تلاش خود را برای آزادی مرزبانان ربوده شده به کار گرفته‌اند و حتی در اواسط اسفندماه، شایعه آزادی مرزبانان ربوده شده در پاکستان به اندازه‌ای جدی شد که جانشین ستاد کل نیروهای مسلح نیز آن را تأیید کرد، از روزهای ابتدایی ربایش مرزبانان ایرانی تاکنون، خبررسانی درباره این تلاش‌ها بنا به دلایلی اعلام نشده، محدود و پراکنده بوده است.

گویا مسئولین دولتی با تکیه بر دو کانال رسمی و غیر رسمی به ترتیب از راه همکاری با مقامات پاکستانی و کمک گرفتن از ساختارهای قومی و طایفه‌ای محلی به دنبال حل مسأله بوده‌اند، ولی این تلاش‌ها اکنون با دو مانع و ابهام جدی روبه رو شده است؛ از سویی حسینعلی امیری قائم مقام وزیر کشور اعلام کرده که «اگر خدای ناکرده خبر شهادت مرزبان ایرانی درست باشد، با توجه به اینکه مرزبان‌ها به خاک پاکستان برده شده‌اند و در این مدت در آنجا نگهداری می‌شوند، بر روند مذاکرات دیپلماتیک بین ایران و پاکستان در رابطه با این موضوع که در حال انجام است، قطعاً تأثیر گذاشته و روند مذاکرات سخت می‌شود» و از سوی دیگر، تسنیم اسلم، مقامات ایرانی را به برقرار نکردن تماس با طرف پاکستانی برای پیگیری موضوع متهم کرده است.

گفتنی است، جدای از سرنوشت تلخی که احتمالا برای یکی از مرزبانان ایرانی رقم خورده است، وظیفه طرف ایرانی برای پیگیری سرنوشت مرزبانان به ویژه با توجه به ادعاهای مقام پاکستانی سنگین‌تر از همیشه به نظر می‌رسد.
کد N194019