سفر وزیر دفاع روسیه به شبه جزیره کریمه

ایرنا نوشت:

سرگئی شویگوˈ وزیر دفاع روسیه برای نظارت بر روند فعالیت های سربازان این کشور مستقر در شبه جزیره کریمه به این منطقه سفر کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از مسکو، شویگو به عنوان یکی از نزدیک ترین متحدان ˈولادیمیر پوتینˈ رییس جمهوری روسیه از تاسیسات نظامی این کشور در دریای سیاه و بندر سواستاپول بازدید و با ˈسرگئی آکسیانوفˈ نخست وزیر شبه جزیره کریمه نیز دیدار کرد.

در حالی که بیش از 96 درصد از رای دهندگان شبه جزیره کریمه با یک میلیون و 500 هزار نفر جمعیت روس تبار ضمن شرکت در همه پرسی، به جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه رای دادند، اتحادیه اروپا و آمریکا روسیه را برای حمایت از این اقدام و استقرار نیرو در شبه جزیره کریمه تحریم کردند.

در همین حال بانک ˈاس ام پیˈ روسیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد سرمایه گذاران از زمان اعمال تحریم های آمریکا و اروپا علیه روسیه حدود 9 میلیارد روبل از سرمایه های خود را از این بانک خارج کرده اند.

امریکا پنج شنبه گذشته (29 اسفند) 20 مقام روسیه و از نزدیکان پوتین را به دلیل مشارکت در بحران اوکراین تحریم کرد. ˈبوریس روتنبرگˈ و ˈآرکادی روتنبرگˈ برادر وی و از صاحبان مشترک بانک اس ام پی جزء تحریم شدگان بوده اند.

ˈدیمیتری کالانتیرسکیˈ مدیر اجرایی بانک اس ام پی در نشست خبری گفت براورد می شود افراد حقیقی 4 میلیارد روبل و سازمان ها و اشخاص حقوقی 5 میلیارد روبل از سرمایه های خود را از این بانک خارج کرده اند.

پوتین جمعه گذشته قانون الحاق جمهوری کریمه و شهر سواستاپول به روسیه را امضا کرد که پیش از این به تصویب پارلمان این کشور رسیده بود.

شبه جزیره کریمه منطقه ای به وسعت 25هزار و 500 کیلومتر مربع در جنوب اوکراین است که در ساحل دریای سیاه واقع شده است. این منطقه دو میلیون و 413 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد یک میلیون و450 هزار روس، 576 هزار اوکراینی و 245 هزار نفر تاتار هستند.

کریمه تا سال 1954در دوره اتحاد جماهیر شوروی به روسیه تعلق داشت و در این تاریخ به جمهوری سوسیالیستی اوکراین پیوست. در دوره پس از فروپاشی شوروی هم به عنوان منطقه خودمختار در قلمروی اوکراین باقی ماند.

4949

کد N193833