احتمال انتصاب نخست‌وزیر سابق نروژ به عنوان دبیرکل ناتو

سیاسی

یک روزنامه نروژی گزارش داد که ناتو در آینده نزدیک نخست‌وزیر سابق نروژ را به عنوان دبیرکل ناتو منصوب خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه نروژی «آفتن پستن» امروز (دوشنبه) گزارش داد: دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس و فرانسوا اولاند، رییس‌جمهوری فرانسه تعیین «ینس استولتنبرگ»، نخست‌وزیر سابق نروژ را برای تصدی پست دبیرکلی ناتو تایید کرده‌اند.

روزنامه مذکور اعلام کرد که پیشتر نیز‌ آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و باراک اوباما، رییس‌جمهوری آمریکا تعیین وی برای تصدی این پست را تایید کرده‌اند.

استولتنبرگ و افراد نزدیک به وی در حزب کارگر نروژ که ریاست آن را برعهده دارد، در خصوص اطلاعاتی مبنی بر تعیین وی به عنوان دبیرکل جدید ناتو سخنی به میان نیاورده‌اند، اما نخست‌وزیر سابق نروژ گفته است که برای عنوان شدن نامش جهت تصدی این پست عالی‌رتبه خرسند است.

مدت ماموریت آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل کنونی ناتو در 30 سپتامبر آتی پایان می‌یابد، اما رسانه‌ها گزارش داده‌اند که مسوولان ناتو می‌خواهند تا قبل از برگزاری انتخابات نمایندگان پارلمان اروپا که در اواخر ماه مه برگزار می‌شود، جانشین وی را انتخاب کنند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که نامزدهای دیگر تصدی پست دبیرکلی ناتو رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه کنونی لهستان و فرانکو فراتینی، وزیر خارجه سابق ایتالیا و خوزه مانوئل باروسو، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا هستند.

انتهای پیام

کد N193792