سعود الفیصل :

آمریکا میان قطر و عربستان میانجیگری نمی کند/دوحه باید سیاستهای خود را تغییر دهد

آفریقا و خاورمیانه

وزیر خارجه عربستان با رد میانجیگری آمریکا میان این کشور و قطر اعلام کرد: تا زمانی که دوحه از سیاستهای خود عقب نشینی نکند، بحران به وجود آمده در روابط ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، "سعود الفیصل" وزیر خارجه عربستان با اشاره به بحران به وجود آمده در روابط برخی کشور های عربی و قطر اعلام کرد: آمریکا در مسئله فراخواندن سفرای برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان، امارات و بحرین از دوحه میانجیگری نمی کند.

وی همچنین اظهار داشت سفر دوره ای "باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا  به برخی کشورهای منطقه به ویژه عربستان، که در پایان ماه میلادی جاری انجام می شود، هیچ ارتباطی به مسئله بحران به وجود آمده  در زمینه قطر ندارد.

وزیر خارجه عربستان تصریح کرد: اگر دوحه سیاستهایی را که باعث به وجود آمدن بحران موجود در روابط کشورهای حوزه خلیج فارس شده تعدیل نکند، هیچ راهی برای بهبود وضعیت موجود و برون رفت از این بحران وجود نخواهد داشت.

الفیصل همچنین تاکید کرد: اتفاقاتی که در دوره اخیر در حوزه روابط کشوهای حوزه خلیج فارس به وقوع پیوسته است نشانگر اهمیت اتحاد و همکاری میان کشورهای عربی و پایبندی به اتحاد عربی خلیج فارس است.

وی با بیان اینکه تا زمان اصرار قطر بر سیاستهای پیشین خود، بحران سیاسی میان سه کشور با دوحه ادامه خواهد داشت تاکید کرد: هیچ وساطت بین المللی در این خصوص انجام نمی شود.

شایان ذکر است بروز اختلافات میان برخی کشورهای عضو اتحادیه عرب و قطر با فراخواندن سفرای این کشورها از دوحه در اعتراض به سیاستهای قطر در قبال مصر و حمایت از اخوان المسلمین در طول دو هفته گذشته، باعث به وجود آمدن شکافهایی در روابط سیاسی میان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس شده است.