رایزنی گل در دانمارک برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا

گل

آنکارا - ایرنا - ˈ عبدالله گل ˈ رییس جمهوری ترکیه برای رایزنی با مقام های دانمارک به منظور عضویت این کشور در اتحادیه اروپا عازم کپنهاگ شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از منابع خبری ترکیه ، رییس جمهوری ترکیه در این سفر رسمی در گفت وگو با مقام های دانمارک در خصوص عضویت این کشور در اتحادیه اروپا رایزنی به عمل می آورد.

گل پیش از سفر به دانمارک در گفت وگو با خبرنگاران گفت که در این سفر در خصوص افزایش تبادلات تجاری دو کشور و سرمایه گذاری های متقابل و همکاری های دو جانبه در سازمان های بین المللی نیز با مقام های دانمارک گفت وگو خواهد کرد.

مذاکرات نهایی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا از سال 2005 آغاز شد.

خواسته های اتحادیه اروپا از آنکارا درباره انجام اصلاحات بنیادین در سیاست ها و قوانین و بهبود مناسبات با بخش یونانی نشین قبرس، گشودن بندرها و فرودگاه های خود به روی کشتی ها و هواپیماهای این بخش از قبرس و حل اختلافات با یونان در مورد عمق آبهای ساحلی دریای اژه از یک سو و تناقض های فرهنگی این کشور مسلمان، مانع همگرایی این کشور با اتحادیه اروپا در طول سالهای اخیر شده است.

به رغم گذشت هشت سال از آغاز رسمی مذاکرات عضویت ترکیه، پیشرفتی در این زمینه حاصل نشده است.

از سوم اکتبر سال 2005 که مذاکرات نهایی آغاز شده، تاکنون بحث در 13 سرفصل از سرفصل های سی و پنج گانه آغاز شده و تنها در یک مورد به نتیجه رسیده اند.

به نظر می رسد مشکل ترین نقطه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را باید در بحران قبرس جست وجو کرد.

انگلیس و آمریکا همواره از عضویت کامل ترکیه در اتحادیه اروپا حمایت کرده اند و این امر موجب بروز شک و شبهه در فرانسه و آلمان به عنوان دو کشور مهم اتحادیه اروپا شده است.

خاورم ** 230**5981
#گل
کد N187181

خواندنی از سراسر وب