یک استاد دانشگاه:

ثروت خود را انفاق کنید و خزانه‌دار وارث نباشید

انفاق

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن گفت: بهره ما از مال دنیا همانی است که به وسیله آن آخرت خود را آباد می‌سازیم، پس اگر مالی دارید آن را در راه خدا انفاق کنید و خزانه‌دار وارث نباشید.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدابراهیم سراج در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: خداوند متعال نیکوکاری را در قرآن به دو سبک تشویق و تنبیه بیان می‌کند.

وی ادامه داد: جنبه تشویقی آن در آیه 7 سوره حدید آمده که خداوند متعال می‌فرماید "انفاق کنید تا با انفاق کردن به شما پاداش برسد" از این دست آیات تشویقی متعدد داریم که خداوند بندگان را تشویق می‌کند که به نیکوکاری روی بیاورند.

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن تصریح کرد: جنبه دیگری که قرآن در رابطه با نیکوکاری به آن اشاره می‌کند جنبه تهدید دارد، خداوند در آیه 254 سوره بقره می‌فرماید "کسانی که به انفاق توجه نمی‌کنند روزی می‌رسد که دارای‌هایشان کاسته می‌شود و داد و ستدشان پایین می‌آید" پس بهتر است تا قبل از اینکه دچار عذاب الهی شویم انفاق کنیم.

سراج یادآور شد: در خصوص انفاق روایات زیادی داریم که نشان‌دهنده ارزش این امر در اسلام است. رسول خدا (ص) در جمع اصحابش پرسید که آیا مال خود را بیشتر دوست دارید یا مال وارث را؟ اصحاب پاسخ دادند دارایی خود را بیشتر دوست داریم و رسول‌الله پاسخ داد دارایی و مال شما آن مقداری است که به نیازمندان کمک می‌کنید نه آن چیزی که پس‌انداز می‌کنید و میزان ثروتی که از خود باقی می‌گذارید ملاک نیست.

این استاد دانشگاه در ادامه با بیان این‌که «حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه به انفاق توجه ویژه‌ای دارد» اظهار کرد: اگر مالی دارید انفاق کنید چرا که ثروت شما پس از شما به دست وارث می‌رسد و وارث دو نوع است یکی وارثی که این مال را در راه خیر خرج می‌کند و ثوابش را خودش می‌برد و دیگری آن وارثی که مال را در راه ناصحیحش خرج می‌کند و آن مال جمع شده هیچ ثمره و ارزشی برای انسان‌ها ندارد و آن مال جمع شده باعث خسارت به انسان می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به سفارش امام علی(ع) در نهج البلاغه گفت: حضرت علی(ع) می‌فرماید "فرزندم بهره تو از مال دنیا همانی است که به وسیله آن آخرت خود را آباد می‌سازی" پس اگر مالی دارید آن را در راه خدا انفاق کن و خزانه‌دار وارث نباش.

سراج در پایان گفت: روزی پیامبر گوسفندی را ذبح و آن را انفاق می‌کند پس از اینکه انفاق به پایان می‌رسد از همسر خود می‌پرسد آیا چیزی ا‌ز آن گوسفند باقی مانده است؟ پاسخ می‌شنوند آری دست گوسفند باقی مانده و پیامبر در پاسخ می‌فرماید آن مقداری که از گوسفند رفته باقی مانده است و دستش که برای ما است در اصل توشه‌ای برای ما محسوب نمی‌شود امیدواریم ما بتوانیم با انفاق کردن در راه خدا و کمک به سایر همنوعان خود توشه‌ای برای آخرتمان برداریم.

انتهای پیام

کد N185604