آیت الله هاشمی رفسنجانی:

نباید نگاه اتحادیه اروپا به مسایل جهان براساس رضایت آمریکا و تحت تأثیر لابی صهیونیست باشد

اتحادیه اروپا,یونان

تهران- ایرنا- رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست بر شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا را فرصتی تاریخی برای یونان دانست و گفت: نباید نوع نگاه اتحادیه اروپا به مسایل جهانی بر اساس رضایت آمریکا و تحت تأثیر لابی صهیونیست باشد.

به گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز (یکشنبه) در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه یونان، با اشاره به موقعیت جغرافیایی و تاریخی یونان، اظهارداشت: از لحاظ جغرافیایی نزدیک ترین کشور اروپایی به ایران کشور شماست که فراز و فرود روابط دو کشور ریشه در طول تاریخ دارد.

وی ؛ سقراط، افلاطون و ارسطو را سرمایه های فرهنگی و تاریخی یونان دانست و با اشاره به نشر نظرات آنها در فلسفه اسلامی، افزود: نظرات فیلسوفان ایرانی، اسلامی و یونانی، مکمّل همدیگر برای ارتقای دانش فلسفه، اخلاق و سیاست نزد بشریت هستند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، روابط یونان با جمهوری اسلامی ایران را در سال های پس از انقلاب نسبتاً خوب توصیف کرد و با ابراز تأسف از توقفی که طی سال های گذشته در روابط ایجاد شد، گفت: یونان و کشورهای اتحادیه اروپا باید هوشیار باشند تا تحت القائات دیگران، اشتباهات گذشته تکرار نشود.

هاشمی رفسنجانی تیرگی روابط ایران و غرب را به ضرر دو طرف دانست و گفت: منطقه ما به عنوان منبع انرژی دنیا باید آرامش داشته باشد و ایران به خاطر موقعیت های جغرافیایی، تاریخ و سیاسی، محور امنیت در منطقه است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سلاح هسته ای را وسیله ای برای قتل عام و نسل کشی دانست و گفت: ایران بر اساس تعالیم اسلامی و انسانی به دنبال ابزار بهتر کردن زندگی است.

وی با اشاره به اتفاقات چند سال اخیر یونان و مشکلات اقتصادی، اظهارداشت: حتماً به عنوان مسؤولان یونانی بررسی کرده اید که چرا زودتر از دیگر کشورهای اروپایی دچار رکود اقتصادی شده اید.

وزیر امورخارجه یونان نیز در این دیدار ضمن تشریح اهداف سفر خویش به تهران، به دیدارهایش با مسؤولین جمهوری اسلامی ایران، به خصوص وزیر امور خارجه اشاره کرد و گفت: آماده هستیم روابط و همکاری ها را در چارچوب نظم جهانی ادامه بدهیم.

اوانگلوس ونیزلوس، سابقه فرهنگ و تمدن را نقطه اشتراک دو ملت ایران و یونان دانست و اظهارداشت: یونان یک کشور غربی در اروپاست، ولی روابط ما با کشورهای شرقی اولویت اقتصادی و تجاری ماست.

وی با ارائه گزارشی از چگونگی انتخاب یونان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، افزود: نقش ایران در منطقه و جهان را مهم می دانیم و تلاش می کنیم علاوه بر همکاری جهانی، روابط دو جانبه هم بر اساس احترام متقابل تقویت شود.

اوانگلوس ونیزلوس در پاسخ به سؤال آیت الله هاشمی رفسنجانی درزمینه چرایی گرفتاری یونان در مشکلات اقتصادی، گفت: یونان به عنوان آزمایشگاه مشکلات اقتصادی غرب، قربانی بحران مالی اتحادیه اروپا در عدم توازن درآمدها و هزینه ها شده بود.

وی درباره اوضاع کنونی یونان اظهارداشت: با برنامه های خاص، بیکاری را کاهش دادیم و بدهی ها را کم کردیم و الان ساختار اقتصادی یونان در راستای کشورهای اروپایی است.

وزیر امورخارجه یونان توافقات موقت هسته ای بین ایران و غرب را دستاوردی برای برقراری امنیت در جهان دانست و گفت: روی کار آمدن دولت آقای روحانی در ایران، موجب حرکت غرب به سوی اعتماد سازی شد.

وی با اشاره به شخصیت شناخته شده آیت الله هاشمی رفسنجانی در جهان گفت: از جناب عالی انتظار داریم برای تعمیق صلح و تقویت روابط ایران و غرب از ظرفیت ها استفاده کنید.

سیام(1)9254**1449
کد N185139