واکنش ظریف به ارتباط ضراب با ایران

محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه ضمن ابراز امیدواری به آینده مذاکرات هسته‌ای، تصریح کرد رضا ضراب، شخصی که در ترکیه به اتهام تخلفات مالی دستگیر شده، ارتباطی با جمهوری اسلامی ایران ندارد.


 
 
 
    به گزارش آفتاب به نقل از افکارنیوز، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیروز در شهر کردنشین وان در ترکیه در چهارچوب نشست سه جانبه ایران، آذربایجان و ترکیه، با همتایان آذری و ترک خود المار محمد یار اف و احمد داوداوغلو دیدار کرد. ظریف دقایقی پس از پایان این نشست، به سوالات شبکه ی تلویزیونی CNNturk پاسخ داد. ترجمه این مصاحبه را به نقل از سایت خبری کردپرس، می‌خوانید:

* آمریکا و اروپا بر این باورند که ایران به منظور دور زدن تحریم های اقتصادی جهانی راهکاری به نام انتقال طلا از ترکیه به تهران پیدا کرده و برخی معاملات کلان در این حوزه صورت گرفته است. آیا روابط تجاری تهران- آنکارا ابعاد غیرقانونی هم دارد؟

- خیر. من مطمئنم که روابط تجاری ایران و ترکیه کاملاً قانونی است و در چهارچوب قوانین بین المللی تجارت صورت گرفته و ایران به نظام حقوقی موجود در این حوزه پایبند است. ما تحریم های اعمال شده علیه ایران را کاملاً غیرقانونی می دانیم اما همچنان که گفتم در روابط تجاری خود، مبانی حقوقی را رعایت می کنیم.

قاعدتاً تصمیمات تجاری و اقتصادی ترکیه از سوی مسئولین این کشور اتخاد می شوند و ترکیه نیز در برابر قوانین بین المللی تعهداتی دارد و به این تعهدات عمل کرده است و این رفتار حقوقی به نفع هر دو کشور است و همه چیز کاملاٌ شفاف و قانونی است. نهادهای قانونی ترکیه نیز در این خصوص می توانند تحقیق و بررسی های لازم را به عمل بیاورند و مطمئن شوند که همه چیز قانونی است.

ما به عنوان ایران ، تمایلی به مداخله در امور داخلی دیگر کشورها نداریم و به ویژه در مورد مسائل داخلی همسایگانمان، هیچ اقدام مداخله جویانه ای انجام نمی دهیم و امیدواریم که روابط ما در همه ی زمینه ها به بهترین شیوه توسعه پیدا کنند و نه تنها در زمینه ی گاز و نفت بلکه در دیگر عرصه ها نیز بتوانیم روابط رو به رشد و سازنده داشته باشیم.* رضا صراف کیست؟ شما نام این مرد را شنیده اید؟ ادعاهایی درخصوص این مرد وجود دارد و ادعا شده که رضا صراف (یا در واقع همان رضا ضراب) یکی از عوامل ایران است. این موضوع تا چه اندازه صحت دارد؟

- وی با هیچ کدام از مسئولین ایران رابطه ای ندارد. این مسأله در واقع یکی از موضوعات داخلی ترکیه است و ربطی به ما ندارد و دادگاه ها و نهادهای قانونی و حقوقی ترکیه می توانند این مسأله را در ابعاد داخلی کشور خود بررسی کنند. وی ربطی به ایران ندارد و به راه حل معقولی برسند.

* گفته می شود که رضا صراف با یکی دیگر از میلیاردرهای مشهور ایران به نام بابک زنجانی رابطه داشته است. بابک زنجانی در ایران و به اتهام پولشویی از مالزی و تاجیکستان دستگیر شده است.

* در ایران، تحقیقاتی درخصوص فساد مالی در جریان است. تاکنون در این خصوص چیزی مشاهده نشده که ارتباطی با ترکیه داشته باشد. شاید اسم برخی کشورها در این پرونده مشاهده شود اما این مسأله هیچ ارتباطی با پرونده ی فساد مالی مورد بحث شما در ترکیه ندارد. ما در حال حاضر تحقیق می کنیم.

* پس می گویید ارتباطی وجود ندارد. هین طور است؟

- نظر خاصی ندارم. این مسأله به دادگاه و حوزه های حقوقی مرتبط است و آنها در این خصوص حکم می دهند اما ربطی به مسائل جاری ترکیه ندارد. آن چه که برای ایران اهمیت دارد، عدم پرداخت بدهی های این فرد به خزانه ی دولت است.

* اجازه بدهید در مورد مذاکرات هسته ای از شما سوال کنیم. تا چه اندازه به روند مذاکرات امیدوار هستید؟ آخرین وضعیت از چه قرار است و تا چه اندازه به تصمیم و اراده ی غرب، اعتماد دارید؟ این سوال را از این جهت طرح می کنم که کاترین اشتون پس از سفر به ایران اعلام کرد که تضمینی برای رسیدن به توافق پایدار وجود ندارد اما شما گفتید که ظرف پنج ماه، احتمال رسیدن به توافق وجود دارد. در واقع ما با تابلویی روبرو هستیم که گویی غرب در این حوزه ناامید و ایران امیدوار است.

- با این تحلیل موافق نیستم. ما نظرات موازی و مشابهی ارائه دادیم و بر این باورم که خانم اشتون نیز مانند ما امیدوار است و تداوم مذاکرات نیز براساس امیدواری است اگر نه چیزی غیر از وقت کشی نخواهد بود و ادامه ی آن بی معنی خواهد بود. اما هر دو طرف باید در اوج حسن نیت به پیمودن این مسیر ادامه دهند.

البته باید به این موضوع نیز اشاره کنم که ملت ایران تردیدهایی درخصوص رویکرد غربی ها دارد و از میزان جدیت و صداقت غربی ها مطمئن نیست. گونه ای بی اعتمادی وجود دارد که ناشی از رفتار سی سال اخیر غرب در قبال ایران است و لازم است که غرب اعتمادسازی کند. مذاکرات ما در روزهای دوشنبه و سه شنبه ی پیش رو ادامه پیدا می کند و طبیعتاً امید ما پیشرفت در حوزه ی مذاکرات است. قرار نیست در یکی دو نشست ژنو به نتیجه نهایی برسیم اما پیشرفت قدم به قدم خواسته ی ماست و به رسیدن به نتایج ماندگار و ارزشمند امیدوار هستیم.
کد N182255