درخواست کنگره آمریکا از اوباما و روسیه/ حضور مسکو در جی 8 تعلیق شود

آمریکا اروپا

سنا و مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته با تصویب قطعنامه ای ضمن درخواست از روسیه برای خارج کردن نیروهای خود از شبه جزیره کریمه از رئیس جمهور ایالات متحده نیز درخواست کردند تا اقدامات تنبیهی خود را علیه مسکو به اجرا بگذارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در این قطعنامه سنا خواستار تعلیق حضور روسیه در جی هشت نیز شده است.

شبکه سی‌.بی‌.اس آمریکا این اقدام سنا را به عنوان نشانی نه چندان معمول از وجود همبستگی میان کاخ سفید، مجلس نمایندگان  و سنا نامیده است.

قطعنامه تصویب شده الزام آور نیست و خواستار اعمال تحریم های اقتصادی علیه روسیه شده تا "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور این کشور، نیروهای نظامی خود را از سرزمین اوکراین خارج کرده و آن را به طور کامل تحت حق حاکمیت آن کشور قرار دهد.

سنا همچنین از فیفا می خواهد تا در مورد برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۱۸ در آن کشور تجدید نظر کند.

در همین رابطه خبرگزاری فرانسه از تصویب قطعنامه مشابهی در مجلس نمایندگان آمریکا علیه روسیه خبر داده است.

در رابطه با این مصوبه های سنا و مجلس نمایندگان آمریکا، یکی از ماموران سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و از اعضای فعلی "مرکز سیاست جهانی" در واشنگتن، اعلام کرد به دلیل آنچه که در کریمه رخ داده واشنگتن قصد تنبیه رئیس جمهور روسیه را دارد.

"ملوین گودمن" در مصاحبه با صدای روسیه با بیان اینکه آمریکا به شدت از اقدامات "ولادیمیر پوتین" در خصوص اوکراین و شبه جزیره کریمه عصبانی بوده و از همین رو به دنبال تنبیه رئیس جمهور روسیه است، گفت: با این حال بهتر است که واشنگتن به دنبال یافتن راه های مسالمت آمیز برای حل بحران باشد.

خواندنی از سراسر وب