ولایتی: بان کی مون ابزار دست آمریکایی ها است

ولایتی

تهران - ایرنا - مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در واکنش به ادعای اخیر دبیرکل سازمان ملل مبنی بر این که دولت روحانی نتوانسته به هیچ یک از وعده های خود عمل کند، گفت: بان کی مون هیچ ویژگی بارزی جز این که ابزار دست آمریکایی ها باشد، ندارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «علی اکبر ولایتی» روز چهارشنبه در حاشیه همایش بین المللی نقش اسلام در هندسه قدرت جهانی در جمع خبرنگاران افزود: بان کی مون فردی است که کاملا در اختیار آمریکایی ها است و هر آنچه که آنان بخواهند از تریبون سازمان ملل بیان می کند.

وی یادآور شد: آمریکایی ها به بان کی مون می گویند و او به جای آنها اظهارنظر می کند، بنابراین اظهارات وی هیچ ارزشی به عنوان دبیرکل یک نهاد مهم بین المللی ندارد.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: بان کی مون به صورت گزینشی و با قصد و غرض سیاسی اظهارنظرهای ظاهر صلاحی بیان می کند و به دلیل عدم استقلال مواضع خود نتوانسته است هیچ کار موثری برای رفع بحران های جهان انجام دهد.

ولایتی، بان کی مون را ناتوان ترین دبیرکل از تاریخ تشکیل سازمان ملل در سال 1945 تاکنون دانست و گفت: تا جایی که من از عملکرد دبیرکل های سازمان ملل در طول سالیان گذشته قبل و بعد از انقلاب اطلاع دارم، شاهد کار نسبتا موثر برخی دبیرکل ها مثل «هامرشولد»، «خاویر پرز دکوئیار» و حتی «پطروس غالی» بودیم که سعی می کردند از خودشان شخصیت های مستقلی نشان دهند.

خبر در حال تکمیل است.

سیام(3)**1723**9132**1336
کد N176641