سالک: امیدواریم توقعات جامعه با تصویب قانون جامع صداوسیما محقق شود

کمیسیون فرهنگی

تهران- ایرنا- رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح جامع صدا وسیما موضوع نظارت بر این سازمان مورد بررسی قرارگفته و امیدواریم با تصویب این طرح صداوسیما قانونمند و خواست جامعه عملیاتی شود.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، حجت الاسلام «احمد سالک کاشانی» روز سه شنبه در جمع خبرنگاران، گفت: به عنوان مسوول فرهنگی مجلس شورای اسلامی بر خود لازم می دانم که از طریق رسانه ها فعالیت های فرهنگی را به سمع و نظر ملت برسانم ؛ به ویژه در این شرایط که مقام معظم رهبری دو بار اخیرا ابراز نگرانی کرده و دغدغه های خود را نسبت به مسایل فرهنگی به مسوولان نظام مقدس جمهوری اسلامی و سران قوا اعلام کردند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: مقام معظم رهبری یکبار در تاریخ 19 آذر سال جاری به مناسبت سالگرد شورای عالی انقلاب فرهنگی که در آنجا یک منشور هشت ماده ای از مسایل فرهنگی را مطرح کردند و بار دیگر در جلسه اعضای خبرگان که هفته گذشته تشکیل شد، بعد از اینکه گزارش رئیس مجلس خبرگان و دغدغه های آنها نسبت به مسائل فرهنگی مطرح شد باز شاهد ابراز نگرانی مقام معظم رهبری درباره مسایل فرهنگی بودیم.

وی افزود: سیاست هایی که ما در کمیسیون فرهنگی دنبال می کنیم چند مقوله است؛ در گام اول به دنبال تلاش و احیای زیرساخت های فرهنگی کشور مانند حوزه های علمیه، نهاد خانواده، مساجد، نیروی انسانی و فعالان فرهنگ قرآن هستیم.

سالک تصریح کرد: البته تلاش برای کمک کردن و مساعدت به فعالیت های فرهنگی مردم در سراسر کشور در قالب کانون های فرهنگی و نهادهای فرهنگی، یکی دیگر از سیاست های موردنظر در کمیسیون فرهنگی است.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر تقویت مراکز تحقیق و پژوهش بومی با رویکرد فرهنگی برای اعضای این کمیسیون از اهمیت بسزایی برخوردار است، زیرا تلاش پژوهشی و تحقیقاتی کمک بسیار قابل توجهی به مسایل علمی می کند. همه مواردی که گفته شد در سایه مطالبات مقام معظم رهبری است که در این جهت ماموریت های کمیسیون های فرهنگی از قبیل نظارت بر قوانین و مصوبات مجلس اجرا می شود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس نهم تصریح کرد: نکته دیگر این است که انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر مجموعه ارزش های دینی شکل گرفت که این زیرساخت حرکت انقلاب اسلامی است؛ ما شاهد آن هستیم از زمانی که انقلاب اسلامی مبتنی بر قرآن و عترت پیش رفت، دشمنان ما در گوشه و کنار جهان فعالیت های تخریبی خود را علیه کشور ما شروع کردند.

وی تصریح کرد: به عنوان مثال می توان به مایکل براون شیعه شناس سازمان سیای امریکا اشاره کرد که در یک گزارش هفتصد صفحه ای مسایل مختلفی را مطرح کرد.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد: در طول 35 سال گذشته ما شاهد بودیم که در جنگ تحمیلی، مسایل سیاسی، تحریم های اقتصادی و اخیرا در جریانات جنگ نرم دشمن به صورت آشکار وارد صحنه عمل شده اند و تلاش می کنند که 15 سانتی متر بین هر دو گوش انسان را تسخیر کنند.

وی اظهار داشت: آنها از ابزارهای مختلفی نظیر ماهواره استفاده می کنند که بنیان های خانواده های ایرانی را متزلزل کنند. بنابراین، این دغدغه ها بارها در فرمایشات مقام معظم رهبری دیده شده است.

سالک کاشانی افزود: کمیسیون فرهنگی مجلس با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در چند روز گذشته نخستین کارگروه مشترک خود را برای پیگیری مباحث فرهنگی در مجلس شورای اسلامی تشکیل داد و ما امیدوار هستیم که با استفاده از کمک سایر کمیسیون های ذی ربط این کار ادامه پیدا کند، البته این کار مقدمه ای است برای آنکه بتوانیم مطالبات مقام معظم رهبری را عملی کنیم.

وی گفت: در این رابطه محورهایی مورد بحث قرار گرفت که باید به آن توجه کرد؛ در ابتدا باید به موضوع بندی فرمایشات مقام معظم رهبری اشاره کرد اما برای پیشرفت در این کار موانع گسترش مسائل فرهنگی و اسلامی وجود دارد که این موارد نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در این رابطه، وزارت کشور اطلاعات بسیار مهمی را در اختیار ما قرار داد، البته باید از کارشناس های بسیاری استفاده کنیم زیرا اگر موانع راه را نشناسیم نمی توانیم مسائل اساسی فرهنگی را پی بگیریم.

سالک با بیان اینکه در حال حاضر از طریق برخی رسانه ها توهین های بسیاری به مقدسات می شود تصریح کرد: در بیش از 100 تلویزیون فارسی زبان ماهواره ها ، این توهین ها بیشتر به چشم می خورد که ما از دشمن انتظاری بیش از این نداریم اما در داخل کشور ما شاهد آن هستیم که در برخی روزنامه ها طی چند ماه گذشته این توهین ها بسیار دیده می شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: پیشنهاد شده است اگر قرار باشد ضوابط فرهنگی و دینی در جامعه پیاده شود این موضوع نیازمند یک عزم ملی است ، در این خصوص باید از کارهای موازی و تکراری جلوگیری کرد.

سالک افزود : به منظور تعمیق معارف دینی باید برای مردم مستندات دینی را توضیح داد ؛ البته به ارتقای فهم سیاسی توام با بصیرت باید بسیار توجه کرد زیرا فتنه و مدیران آن از جاهایی استفاده می کنند که قدرت تشخیص جامعه برای جدا کردن حق از باطل بسیار کم باشد، از این رو این جبهه عظیم باید تلاش کند که دین به طور کامل در جامعه حاکم شود.

وی بیان کرد: در کمیسیون فرهنگی چندین طرح براساس همان سیاست ها انجام گرفته است که در راستای تقویت زیرساخت های فرهنگی کشور از جمله نهاد خانواده است طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده که در کمیسیون بهداشت مجلس بحث شده بود به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده شد در آنجا ما بالغ بر 51 ماده قانونی را تصویب کردیم .

سالک افزود: طرح دیگر طرح صدا و سیما است که بحث نظارتی و ارتباطات آن در این طرح جامع مورد بررسی قرار گرفته است که در حقیقت صدا و سیما قانونمند شود و توقعی که جامعه از صدا و سیما دارد ما امیدوار هستیم که عملیاتی شود، خوشبختانه طرح دیگر تجهیز مساجد است.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: طرح امر به معروف و نهی از منکر از خواسته های مقام معظم رهبری است که کارگروه برای بررسی در صحن کمیسیون این طرح را ارایه می کند.

سیام**9103**1449
کد N175730