اردن آماده امضای توافقات ساخت نیروگاه هسته‌ای با روس اتم

یک مقام هسته ای اردن اعلام کرد که کمیسیون انرژی اتمی این کشور هشت دور مذاکره با روس اتم در رابطه با امضای دو توافقنامه‌ را به پایان رسانده است که می‌تواند راه را برای برپایی اولین راکتور هسته ای در این کشور بگشاید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد توکان، رییس کمیسیون انرژی اتمی اردن روز دوشنبه گفت که پیش از امضای این دو توافقنامه باید درباره دو مساله دیگر با طرف روسی مذاکره شود.

بنا بر گزارش پایگاه اینترنتی البوابه، توکان در یک گفت و گوی تلویزیونی افزود که در این رابطه یک توافق میان دولت اردن و روسیه امضا خواهد شد و توافق دوم جزییات این پروژه از جمله تامین منابع مالی و دیگر مسایل مربوط به آن را مشخص می‌کند.

اردن در ماه اکتبر اعلام کرد که قصد دارد دو راکتور هزار مگاواتی در شرق عمان بسازد. شرکت روس‌اتم قرار است تا سال 2021 این راکتورها را براساس مبنای ساخت - مالکیت‌ - راه‌اندازی بسازد. این شرکت روس 49 درصد 10 میلیارد دلار هزینه ساخت و راه‌اندازی این نیروگاه‌ها را برعهده می‌گیرد. دولت اردن 51 درصد این هزینه‌ها را می‌پردازد و بخش اعظم سهام نیروگاه‌ها را در مالکیت خود نگه می‌دارد.

نخست‌وزیر اردن معتقد است که انرژی هسته‌یی می‌تواند تقریبا یک سوم نیازهای این کشور به انرژی در آینده را تامین کند و هزینه‌ها را تا یک سوم کاهش دهد.

انتهای پیام

کد N175150