در قالب طرح دست‌های مهربانی

عواید 241 موقوفه میان ایتام کشور توزیع می‌شود

وقف,سازمان اوقاف

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: طرح دست‌های مهربانی در آستانه سال نو با هدف کمک به ایتام بی‌بضاعت، فقرا و مستمندان و با مشارکت نهادها و موسسات خیریه برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی با بیان این‌که «یکی از رسالت‌های خطیر سازمان اوقاف و امور خیریه، نظارت و صیانت از نحوه اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین خیراندیش و مراقبت‌های لازم از این امانات است» اظهار کرد: به جهت جلوگیری از اعمال سلیقه در روند اجرای نیات واقفان و همچنین وحدت رویه، انسجام بخشی، جلوگیری از پراکندگی و جهت دهی به نیات، ویژه برنامه‌های اجرای امینانه نیات واقفین در کشور طراحی شده است.

وی با بیان این‌که طرح «دست‌های مهربانی» با هدف اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات کمک به ایتام بی بضاعت، فقرا و مستمندان و ... با رویکرد شفاف سازی و اطلاع رسانی از آثار و برکات وقف اجرا می‌شود، گفت: شناسایی افراد مستحق، مطابق نیت واقفین و بهره مندی آنان از اجرای نیت، ایجاد وحدت رویه در سراسر کشور جهت اجرای امینانه نیات واقفین و نظام مند نمودن آن، اطلاع رسانی نسبت به آثار و برکات اجرای نیات واقفین در جامعه و ترغیب و تشویق جهت ایجاد وقف جدید متناسب با نیازهای روز از دیگر اهداف این طرح است.

شرفخانی با اشاره به این‌که «241 موقوفه درآمدزا مرتبط با این طرح در کشور وجود دارد» افزود: نیاتی که از طرف واقف خیراندیش برای معیشت، آموزش و ارائه سایر خدمات به ایتام و افراد بی سرپرست و نیازمند اختصاص داده شده، در این طرح مدنظر است.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان این‌که «طرح دست‌های مهربانی فردا 20 اسفندماه در 27 استان کشور اجرا می‌شود» تصریح کرد: موقوفات شاخص (با نیات مرتبط با طرح)، امامزادگان و بقاع متبرکه شاخص، دارالایتام و موسسات خیریه وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه، پایگاه‌های مجری این طرح خواهند بود.

وی ادامه داد: بهره‌مندان از خدمات در این طرح، به ترتیب اولویت عبارتند از: 1- مطابق وقفنامه، نیت وقف مربوط به افراد خاص و مقید مانند سادات، ایتام و ... باشد، 2- اصحاب بقاع متبرکه (خادمین) که مستحق در راستای اجرای نیت باشند و 3- سایر اقشار نیازمند جامعه که مستحق در راستای اجرای نیت باشند.

شرفخانی با بیان این‌که «بیشترین موقوفات مرتبط با طرح در استان تهران و کمترین تعداد موقوفات در استان ایلام قرار دارد» ادامه داد: بیشترین درآمد در خصوص این موقوفات، در استان خراسان رضوی و کمترین درآمد نیز در استان ایلام از این موقوفات حاصل می‌شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه در پایان با بیان این‌که «به منظور اجرای هدفمند این طرح با مراکز بهزیستی تفاهم نامه‌ای منعقد شده است» خاطرنشان کرد: تامین معیشت یا بخشی از هزینه‌های آموزشی و فرهنگی ایتام و حمایت‌ها و کمک‌های نقدی و غیرنقدی توسط سازمان اوقاف از جمله تسهیلات ارائه شده به جامعه هدف در این طرح، خواهد بود.

انتهای پیام

کد N172944