رابرت گیتس:

كریمه از دست رفته است

سیاسی

گیتس همچنین پیش‌بینی کرد که رئیس‌جمهوری روسیه نهایت تلاش خود را برای به دست گرفتن کنترل دیگر نقاط اوکراین به کار خواهد گرفت.

«رابرت گیتس» وزیر دفاع سابق آمریکا گفت كه به اعتقاد وی شبه جزیره استراتژیک کریمه اوکراین از دست رفته است و سرانجام روسیه کنترل آن را به دست خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا به نقل از پرس تی‌وی، رابرت گیتس در گفت‌وگو با فاکس نیوز گفت:« فکر نمی‌کنم کریمه از دست روسیه خارج شود.»

گیتس در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌كه «به نظر شما کریمه از دست رفته است»، پاسخ داد: «بله همین طور فکر می‌کنم.»

گیتس همچنین پیش‌بینی کرد که رئیس‌جمهوری روسیه نهایت تلاش خود را برای به دست گرفتن کنترل دیگر نقاط اوکراین به کار خواهد گرفت.

وی افزود: «فکر نمی‌کنم وی تا زمانی که دولتی طرفدار روسیه در کی‌یف بر سر کار بیاید، از اوکراین دست بردارد.»

رابرت گیتس این سخنان را درحالی بیان کرد که دولت محلی منطقه کریمه برگزاری یک همه‌پرسی را در تاریخ ۱۶ مارس، با هدف تصمیم‌گیری درباره پیوستن یا نپیوستن این منطقه خودمختار به روسیه، خواستار شده است.

گیتس که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ میلادی، هم در دولت «جورج بوش» رئیس‌جمهوری پیشین و هم در دوره «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری فعلی آمریکا به عنوان وزیر دفاع حضور داشت، از هم‌قطاران جمهوری‌خواه خود خواست از اوباما در ارتباط با بحران در اوکراین انتقاد نکنند.

بسیاری از جمهوری‌خواهان می‌گویند که اوباما در قبال اوضاع در اوکراین موضعی «ضعیف» اتخاذ کرده است و «ساده‌لوحانه» رفتار می‌کند. آن‌ها براین باورند که دولت اوباما در قبال این بحران «گزینه‌های نظامی» را در نظر نگرفته است.

گیتس تاكید کرد: «واقعیت این است که هیچ گزینه نظامی مستقیمی برای آمریکا در قبال اوضاع در اوکراین وجود ندارد.»

گیتس گفت: «پوتین در زمان ریاست‌جمهوری بوش به گرجستان حمله کرد. هیچ‌کس بوش را به اتخاذ موضعی ضعیف یا عدم تمایل به استفاده از گزینه نظامی متهم نکرد.»

 

کد N172290