«اشتون» محو آئینه کاری وزارت خارجه شد!

کاترین اشتون

کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شب گذشته وارد تهران شد امروز با وزیر امور خارجه کشورمان در تهران دیدار کرد که این دیدار حاشیه هایی نیز به همراه داشت.

 

به گزارش آفتاب به نقل ازخبرگزاری مهر کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که شب گذشته وارد تهران شد امروز با وزیر امور خارجه کشورمان در تهران دیدار کرد که این دیدار حاشیه هایی نیز به همراه داشت.   
کاترین اشتون ، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شب گذشته برای اولین بار به ایران سفر کرد.   
اشتون روز گذشته حدود ساعت 17 با استقبال سیدعباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه کشورمان وارد تهران شد و از فرودگاه راهی هتل آزادی تهران .   
دیدارهای رسمی اشتون که به همراه هلگا اشمید ، معاون خود و مایکل مان ، سخنگو به ایران سفر کرد از صبح امروز آغاز شد .   
اولین دیدار کاترین اشتون با محمد جواد ظریف میزبان رسمی وی در ساختمان وزارت امور خارجه بود . ساختمانی که با قدمت چندین ساله اش به نظر می رسید برای اشتون جذابیت های تاریخی زیادی دارد .   
ظریف و اشتون طبق روال دیدارهایشان این بار نیز قبل از آغاز دیدار عکس یادگاری گرفتند. عکس یادگاری در سالن آینه وزارت امور خارجه در حالی گرفته شد که ظریف درباره آینه کاری های دیوارها و سقف ها برای اشتون توضیح می داد .   
دیدار نیز با حضور معاونین دوطرف آغاز شد و سید عباس عراقچی ، معاون حقوقی و بین الملل و مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در کنار ظریف و پشت میز مذاکره قرار گرفتند. کاترین اشتون را نیز هلگا اشمید و دو تن دیگر از همکارانش همراهی کردند.   
نشست خبری اشتون و ظریف که قرار بود پس از این دیدار آغاز شود حاشیه هایی به همراه داشت .   
سالن خبرنگاران ساختمان شماره یک وزارت امور خارجه امروز بیش از هر نشست خبری دیگری شلوغ بود . عکاسان و خبرنگاران تقریبا از حدود ساعت 7 ونیم صبح در ساختمان وزارت امور خارجه در انتظار بودند . خبرنگاران خارجی هم امروز به نشست آمده بودند از جمله خبرنگار بین المللی بی بی سی.   
مایکل مان ، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طبق عادتی که در مذاکرات نیز اغلب خبرنگاران با آن آشنا بودند، هر چند دقیقه یک بار سری به خبرنگاران می زد و با خبرنگاران خارجی که آنها را می شناخت خوش و بشی می کرد و البته به سئوالات خبرنگاران داخلی هم پاسخ می گفت. هر بار ورود و خروج مایکل مان به داخل سالن البته سوژه ای برای عکاسان بود که در حالت های مختلف از وی عکاسی کنند. مایکل مان در گفتگوهایش با خبرنگاران از دیدار کاترین اشتون با فعالان حقوق بشر در ایران خبر داد هرچند که گفت خبری از جزئیات دیدار ندارد.   
مایکل مان البته به خبرنگاران گفت که در سفر به اصفهان خانم اشتون را همراهی نخواهد کرد و امروز ایران را ترک می کند.   
نشست خبری که قرار بود ساعت 9 شروع شود با تاخیری دو ساعته حدود ساعت 11 آغاز شد و بر خلاف انتظار طولانی خیلی کوتاه بود.   
ظریف از همان ابتدا گفت که به دلیل ملاقات کاترین اشتون با رئیس جمهور وقت زیادی در اختیار نیست .
   
ظریف و اشتون تنها به دو سئوال خبرنگاران پاسخ دادند. سئوال اول را خبرنگار واحد مرکزی خبر به زبان انگلیسی از اشتون پرسید که به نظر می رسید کاترین اشتون به درستی متوجه منظور نشد و همین امر باعث شد که وزیر امور خارجه یک بار دیگر اشتون را که از وی راهنمایی می خواست توجیه کند.   
خبرنگاری که از وزیر امور خارجه کشورمان سئوال پرسید نیز خبرنگار زن بی بی سی بود که در ادامه سئوال خود که درباره مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 بود و اینکه هنوز بی اعتمادی ها وجود دارد از ظریف خواست تا پاسخ وی را به زبان انگلیسی بدهد و گفت : زبان انگلیسی شما شیوا است و همه دنیا متوجه پاسخ شما می شوند .   
ظریف و اشتون بلافاصله پس از پایان این سئوال با عذرخواهی وزیر امور خارجه به دلیل کمبود وقت سالن را ترک کردند.   
البته از حواشی دیگر حضور اشتون در ایران که برای رسانه های داخلی جذابیت داشت قطعا پوشش وی بود که امروز با پوشیدن کتی بلند شبیه به مانتو و بر سر کردن یک شال مشکی باعث شده بود خبرنگاران نیز جدا از عکاس ها گوشی به دست شوند و از وی عکاسی کنند.
کد N170279