درخواست دو نامزد انتخابات آتی اوکراین از اتحادیه اروپا و آمریکا

دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری اوکراین از آمریکا و اتحادیه اروپا خواستند تا در مقابل روسیه به خاطر تهاجم نظامی‌اش به شبه جزیره کریمه موضعی سخت و یکپارچه داشته باشند.

دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری اوکراین از آمریکا و اتحادیه اروپا خواستند تا در مقابل روسیه به خاطر تهاجم نظامی‌اش به شبه جزیره کریمه موضعی سخت و یکپارچه داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ‌آسوشیتدپرس، در حالی که واشنگتن علیه مسکو در حال اعمال تحریم است و از این کشور به خاطر مداخله نظامی‌اش در امور اوکراین و شبه جزیره خودمختار کریمه انتقاد می‌کند، اتحادیه اروپا اقدامات نرم‌تری را در قبال این روند در نظر گرفته است.

برخی از کشورهای اروپایی برای دشمنی با مسکو احتیاط می‌کنند چرا که روسیه یکی از بزرگترین تامین‌کنندگان انرژی و شرکای تجاری این کشورهای اروپایی محسوب می‌شود و از انجام اقداماتی که باعث بروز جنگ در قاهره اروپا می‌شود، پرهیز می‌کنند.

"ویتالی کلیچکو"، بوکسور سابق اوکراینی و "تپرو پروشنکو"، تاجر موفق این کشور که هر دو از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری مه 2014 اوکراین محسوب می‌شوند، خواستار حمایت اروپا شدند.

پروشنکو به خبرنگاران در پاریس گفت، اوکراین خواهان یکپارچگی و یکی شدن حرف و عمل اتحادیه اروپا و آمریکا در قبال بحران موجود در شبه جزیره کریمه است.

کلیچکو، رهبر جنبش اعتراضی اوکراین نیز گفت: ما خواهان یک موضع مشترک از سوی تمامی کشورهای اروپایی و ایالت متحده هستیم.

وی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که از تهاجم روسیه می‌ترسد اما بن‌بست موجود در شبه جزیره کریمه نباید از طریق نظامی حل‌وفصل شود. ما باید به گونه‌ای فعالیت کنیم که خونی ریخته نشود.

"فرانسوا اولاند"، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در جریان دیدار با این دو رقیب انتخابات ریاست جمهوری اوکراین در حالی که از اقدامات قانون‌گذاران شبه جزیره کریمه در جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه انتقاد می‌کرد، گفت که خواستار انجام مذاکره است تا از این طریق مسکو بتواند به حل‌وفصل این مساله بپردازد.

موضع احتیاطی اتحادیه اروپا در تمام کشورهای عضو یکی نیست اما تمامی آنها خواهان جلوگیری از وقوع جنگ و تسهیل در روابط تجاری پس از مدت‌ها درگیری هستند.

انتهای پیام

کد N166854