بشار الجعفری :

حمایت جدی دولت سوریه از کودکان/تکفیریها بدترین جنایات را علیه کودکان سوری مرتکب می شوند

آفریقا و خاورمیانه

نماینده دائم سوریه درسازمان ملل اعلام کرد که دمشق تمام تلاش خود را برای بهبود وضعیت کودکان سوری که از بحران این کشور آسیب دیده اند به کار می گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، "بشار الجعفری" روز جمعه در سخنانی در نشست ویژه شورای امنیت که با محوریت وضعیت کودکان در زمان جنگ و درگیری تشکیل شده بود، تاکید کرد دمشق به معاهده های بین المللی در زمینه کودکان به ویژه توافقنامه حقوق کودکان و دو پروتکل الحاقی آن پایبند است.

وی گفت: طبق گزارشهای آژانسهای سازمان ملل، طی دهه های گذشته سوریه از جمله کشورهای پیشرو در زمینه ارائه حمایتهای ویژه به کودکان و احقاق حقوق آنها به ویژه در زمینه ارائه خدمات آموزشی و پزشکی رایگان به کودکان محسوب می شد.

الجعفری افزود: متاسفانه بحران سوریه و ظهور جریانهای تندرو و تروریستی که با ارزشهای میانه رو سوریه تناقض دارد تاثیر بسیار بدی بر مسئله حقوق بشر در سوریه گذاشت که اولین گروهی که از این مسئله به شکل جدی آسیب دیدند کودکان سوری بودند.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل اظهار داشت: این جریان های تندرو و تکفیری که از همه جای دنیا به سوریه آمده اند تا وهابی گری را در سوریه ترویج کنند، بدترین جنایتها را در حق کودکان سوری مرتکب شدند، از جمله اقدامات غیر انسانی آنها می توان به جذب کودکان و آموزش آنها برای بی رحمانه ترین اقدامات تروریستی مثل قتل عام، ربودن افراد، قطع سر و اعضای بدن انسانها و همچنین قاچاق اعضای بدن آنها و بسیاری مسائل دیگر اشاره کرد.

الجعفری بابیان اینکه دولت سوریه با همکاری سازمان ملل در حال ارائه طرحهایی برای افزایش امنیت و حمایت از کودکان سوری است از نهاد های مسئول در سازمان ملل خواست به مسئولیتهای خود در این زمینه عمل کنند.

این مقام سوری همچنین بر اهتمام ویژه دولت در اجرای برنامه های خاص ترویج سلامت کودکان سوری تاکید کرد.

وی همچنین درباره افزایش تعرض جنسی علیه کودکان سوری در اردوگاههای سوریها در کشورهای همجوار و وضعیت معیشتی نابسامان ساکنان این اردوگاهها به شدت اظهار نگرانی کرد.

الجعفری در پایان بر جدیت سوریه در مقابله با هر شکلی از اشکال نقض حقوق بشر و ادامه همکاری با سازمان ملل در خصوص بهبود وضعیت انسانی در سوریه تاکید کرد.