مذاکرات وزیران خارجه ایران و اندونزی

سیاست خارجی,وزیر امور خارجه ایران,وزیر امور خارجه اندونزی

ظریف و مارتی ناتالگاوا با تاکید بر ایجاد فرصتهای جدید متناسب با ظرفیتهای موجود افزایش تماس‌ها و مشورت‌های منظم میان دو کشور را مورد تفاهم قرار دادند.

وزیر امور خارجه کشورمان که در جاکارتا به سر می‌برد در مذاکرات با همتای اندونزیائی خود پیرامون آخرین وضعیت روابط دو جانبه، راه‌های ارتقاء مناسبات دو کشور و آخرین تحولات بین المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا، در این مذاکرات دو طرف پیوندهای مستحکم تهران و اندونزی و مشترکات فراوان و وجود فرصت‌ها و حوزه‌های متعدد و همچنین افزایش رایزنی در موضوعات بین المللی برای تقویت صلح و امنیت جهانی را مورد تاکید قرار دادند.

وزرای خارجه ایران و اندونزی در مذاکرات خود روند همکاریهای اقتصادی دو کشور ازجمله فعالیت کمیسیون همکاری مشترک اقتصادی و کمیته‌های مختلف فعال در حوزه‌های تجاری، فرهنگی، علمی و گردشگری را مورد بررسی قرار داده و با ابراز خرسندی از زمینه‌ها و حوزه‌های متعدد مورد علاقه طرفین و روند رو به گسترش همکاری‌ها، لزوم تنظیم برنامه جدید و سازوکار جامع برای تسریع در اقدامات و رفع موانع به منظور شتاب بخشیدن به روند جاری را از ملزومات مناسبات در دوره جدید همکاری برشمردند.

ظریف و مارتی ناتالگاوا با تاکید بر ایجاد فرصتهای جدید متناسب با ظرفیتهای موجود افزایش تماس‌ها و مشورت‌های منظم میان دو کشور را مورد تفاهم قرار دادند.

ظریف و همتای اندونزیایی در این مذاکرات تشکیل دو کارگروه، گفتگوهای کنسولی و حقوق بشر میان دو کشور را مورد توافق قرار دادند و متعاقب مذاکرات به عمل آمده پیرامون تحولات بین المللی و منطقه‌ای از جمله اوضاع سوریه، بحران اوکراین، اوضاع منطقه آسیای شرقی نیز تبادل نظر کردند. دو طرف با تاکید به حل و فصل مسالمت آمیز بحران‌ها، استفاده از زور را رد نموده و انجام گفت‌وگو و اتخاذ دیپلماسی را تنها راه حل برشمردند.

وزیر امور خارجه اندونزی با اعلام مواضع صریح کشورش درخصوص استفاده صلح آمیز کشور‌ها از انرژی هسته‌ای مواضع ثابت اندونزی در حمایت از جمهوری اسلامی ایران و استقبال از مذاکرات جاری میان ایران و ۱+۵ را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین طی شرکت در یک مناظره تلویزیونی پیرامون تحولات جهان اسلام، رویکرد جمهوری اسلامی ایران در خصوص مذاکرات هسته‌ای تعاملات میان کشورهای اسلامی و تحولات منطقه‌ای را تشریح کرد.

ظریف متعاقب آن در یک کنفرانس مطبوعاتی اختصاصی به سوالات رسانه‌های اندونزیایی و خارجی پاسخ داد.

کد N165433