پنتاگون:| 150984

تهدید کره‌شمالی در حال افزایش است

سیاسی

کره‌شمالی تهدیدی قابل توجه برای صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره، در منطقه شمال شرق آسیا و تهدیدی رو به رشد و مستقیم برای ایالات متحده است.

وزارت دفاع آمریکا در اسناد راهبردی تازه انتشار یافته خود اعلام کرد که کره‌شمالی به دلیل داشتن موشک‌های دوربرد و سلاح هسته‌ای تهدیدی رو به افزایش برای ایالات متحده است.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، در این اسناد دولت کره‌شمالی «بسته و خودکامه» توصیف شده و آمده است که ارتش آمریکا حضور اساسی خود در منطقه را حفظ کرده و سرمایه‌گذاری بر دفاع موشکی را دنبال می‌کند.

نشریه‌ تخصصی «کوادرنیال دیفنس ریویو» از این اسناد راهبری نقل می‌کند که کره‌شمالی تهدیدی قابل توجه برای صلح و ثبات در شبه‌جزیره کره، در منطقه شمال شرق آسیا و تهدیدی رو به رشد و مستقیم برای ایالات متحده است.

این اسناد بر همکاری نظامی و دفاعی میان ارتش آمریکا و ارتش کره‌جنوبی نیز تاکید دارد.

این اسناد در حالی منتشر می‌شوند که کره شمالی -تنها در روزهای اخیر- دست به انجام چندین آزمایش موشکی تازه زده است.

وزارت دفاع کره شمالی دو روز پیش از دو آزمایش تازه موشکی توسط پیونگ‌یانگ خبر داده بود. هفته گذشته نیز کره‌شمالی چهار موشک کوتاه‌برد آزمایش کرده بود.

همزمان کره جنوبی و ایالات متحده نیز طبق روال سالیانه خود مشغول انجام رزمایشی مشترک بوده‌اند.

طی سال‌های گذشته ایالات متحده از اهمیت منطقه شرق آسیا و اقیانوس آرام و افزایش حضور خود در آن سخن گفته بود. در بخشی از این تازه‌ترین اسناد نیز آمده است که آمریکا همچنان به توازن قوای خود در منطقه آسیا-اقیانوسیه ادامه می‌دهد. آنچه به گفته این اسناد با هدف صلح و ثبات در منطقه که به‌طور چشم‌گیری در مرکز سیاست، اقتصاد و امنیت ایالات متحده قرار دارد، صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش٬ این اسناد پیش از بحران اخیر در اوکراین و شبه‌جزیره کریمه مدون شده بود.

کد N162796