تاکید لاریجانی بر لزوم نوآوری و کارآمدتر کردن تکنیک‌های مبارزه با موادمخدر

حقوق بشر,قوه قضاييه,مواد مخدر,قاچاق مواد مخدر

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: امروز مواد مخدر به محور مجموعه وسیعی از اقدامات غیرانسانی در جهان و منطقه تبدیل شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: امروز مواد مخدر به محور مجموعه وسیعی از اقدامات غیرانسانی در جهان و منطقه تبدیل شده است.

وی افزود: به عزم و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تقویت استراتژی و کارآمدتر کردن تکنیک‌های مبارزه با این پدیده شوم نیازمندیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمدجواد لاریجانی در نشست عالی هماهنگی ستاد حقوق بشر قوه قضاییه که با حضور وزیرکشور و جمعی از مدیران قضایی، امنیتی، انتظامی و سیاست خارجی تشکیل شد، مواد مخدر را از زاویه حقوق بشری مورد ارزیابی قرار داد و گفت: تمام اقدامات حقوق بشری و اساس آن برای پاسداری از کرامت انسانی است درحالی که اولین قربانی مواد مخدر کرامت انسانی است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان این‌که «امروز با مثلث شوم و سیاه مواد مخدر، تروریسم و کشورهای استکباری مواجه هستیم» گفت: در همه مراحل از کشت تا زمان برداشت و توزیع و ترافیک مواد مخدر، شبکه‌های مختلف جرایم سازمان یافته درگیر هستند و استفاده‌هایی که قدرت‌های بزرگ جهانی از درآمدهای اقتصادی وسیع آن می‌کنند ابعاد مختلف این تجارت شوم را روشن می‌کند.

لاریجانی با بیان این‌که «ایران امروز بالاترین رکورد مقابله جدی با مساله ترافیک مواد مخدر یا جرایم مربوط به آن را در سطح جهانی دارد» گفت: این موضوع باعث افتخار سیستم قضایی و دستگاه‌های تامینی ما است و انتظار ما از نهادهای بین المللی و دنیا این است که این خدمت بزرگ به بشریت را که به بهای خون هزاران شهید و هزینه سرمایه‌های مادی فراوان به دست آمده قدردان باشند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه افزود: متاسفانه نهادهای بین‌المللی به جای تجلیل از ایران، افزایش تعداد اعدام‌ها به خاطر برخورد قاطع ایران با مواد مخدر را محملی برای تهاجم حقوق بشری به جمهوری اسلامی ایران کرده‌اند.

لاریجانی با بیان این‌که «مواد مخدر یک معضل عمومی در جهان است» گفت: درحالی که جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با این پدیده مرگبار ضد بشری اینگونه هزینه می‌کند و مورد تهاجم قرار می‌گیرد، حکومت‌های کشورهای غربی و مسئولان سیاسی آنها نه تنها به این شبکه‌های وسیع آلوده هستند بلکه از این شبکه‌ها و درآمدهای گسترده آن برای اغراض سیاسی، تهاجمی و حتی ترویستی استفاده می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر یادآور شد: آشکار است که تعرضاتی که به اسم حقوق بشر به ایران می‌شود مبنای حقوق بشری ندارد و در واقع هدف اصلی آنها از همین خرده گرفتن به اعدام‌ها در ایران، موضوع قصاص است در حالی که قصاص حق شهروندان است و ربطی به دولت یا قوه قضائیه ندارد و در آن حیات وجود دارد، مبنای اسلام در قصاص عفو و گذشت است.

در این نشست رحمانی فضلی وزیر کشور که دبیرستاد مبارزه با مواد مخدر است، ضمن تشریح عملکرد این ستاد گفت: در حوزه مبارزه با مواد مخدر در بخش عرضه و تقاضا به صورت همزمان تمهیداتی اتخاذ شده است و رکوردهای موفقیت ایران در این عرصه زبانزد است.

وی با اشاره به وسعت عملیات در این حوزه گفت: در حوزه کاهش تقاضا بر روی سه مقوله مهم پیشگیری، درمان و صیانت تمرکز کرده‌ایم که همکاری همه نهادها و سازمان‌ها را می‌طلبد و باید در بخش اجتماعی و اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم کار بیشتری صورت گیرد.

وزیر کشور در ادامه با تشریح عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه عرضه نیز گفت: اصلی‌ترین تلاش ما در این حوزه، مقابله است که عمده آن به مرزها مربوط می‌شود که ان‌شاءالله تا سال آینده بحث حراست کامل از مرزهای شرقی و مرزهای آبی کشور نهایی و تکمیل خواهد شد.

رحمانی فضلی نیز با اشاره به کارنامه درخشان ایران در مبارزه و مقابله با مواد مخدر گفت: این دستاوردها باید توسط دیپلمات‌های ما در سطح جهانی به تفصیل معرفی شود و در داخل نیز باید تمهیداتی برای کارآمدتر شدن تکنیک‌های پیشگیری، درمان، مقابله و صیانت اتخاد شود.

در این جلسه همچنین مدیران و دست اندرکاران قضایی، امنیتی، انتظامی، و سیاست خارجی ضمن بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره تقویت استراتژی جمهوری اسلامی ایران در برخورد و مبارزه با مواد مخدر بر لزوم نوآوری و کارآمدتر شدن تکنیک‌های مبارزه بی امان با این پدیده شوم تاکید کردند و قرار شد این موضوعات در کمیته‌های تخصصی دیگری مورد پیگیری قرار گیرد.

انتهای پیام

کد N162180