جلالی: آشتی اقتصاد با بخش خصوصی پیش نیاز اقتصاد مقاومتی است

اقتصاد مقاومتی

تهران - ایرنا - رییس مرکز پژوهش های مجلس پیش نیاز اقتصاد مقاومتی را آشتی اقتصاد با بخش خصوصی دانست و گفت: بدون آسیب شناسی اقتصاد در شرایط فعلی نمی توان اقتصاد مقاومتی را بررسی و برای آن تصمیم گیری کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، کاظم جلالی در ادامه سلسله نشست های اقتصاد مقاومتی و تبیین راهکارهای تحقق آن با محوریت بیانات رهبر معظم انقلاب، افزود: باید در ذیل 24 بند سیاست های اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب مشخص شده، برنامه هایی عملیاتی تعریف و مشخص شود که قرار است چه کارهایی در این زمینه از سوی مجلس صورت گیرد.

وی بیان اینکه کمیسیون های تخصصی مجلس نیز باید برنامه هایی در زمینه اقتصاد مقاومتی تعین کنند، گفت: بخش زیادی از اقتصاد مقاومتی به مسائل سیاسی مرتبط است و در این زمینه به جای دعواهای سیاسی در کشور باید اذهان عمومی را به سمت مسائل اقتصادی و کارآفرینی سوق دهیم.

نماینده مردم شاهرود به رویکردهای فرهنگی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی تنها به مسائل اقتصادی محدود نمی شود، تاکید کرد: باید در حوزه فرهنگی بررسی شود که در دستیابی به انضباط اجتماعی، وجدان کاری و قانون گرایی چه اقداماتی صورت گرفته و چه زمینه ها و زیرساخت هایی می توان درنظر گرفت.

جلالی همچنین با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی با امور اقتصادی و زیربنایی در ارتباط مستمر و نزدیک است، یادآور شد: موضوع اقتصاد مقاومتی در راس برنامه ها و کارها و در متن اصلی امور مرکز پژوهش های مجلس قرار گرفته است.

وی ادامه داد: گزارش هایی از رهیافت های به دست آمده در اقتصاد مقاومتی در مرکز پژوهش های مجلس در حال تهیه و ارائه است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به تشکیل و راه اندازی دبیرخانه ویژه اقتصاد مقاومتی در مرکز پژوهش های مجلس اشاره کرد و گفت: باید عناصر و افراد مورد نیاز این دبیرخانه فراهم شده و جلسات دبیرخانه به طور منظم پیگیری و انجام شود.

جلالی در ادامه توجه به بخش خصوصی را از مبانی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بی اعتمادی بخش خصوصی به راهکارهای اقتصاد مقاومتی عامل عدم موفقیت در اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه باید به بخش خصوصی به حالت فرماندهی اقتصادی نگاه شود، افزود: بخش خصوصی باید خود را در مدیریت اقتصادی کشور صاحب تعریف بداند و در سیاست گذاری ها به عنوان مشورت دهنده درنظر گرفته شود.

نماینده مردم شاهرود در مجلس یادآور شد: در بررسی پیشنیازهای اقتصاد مقاومتی باید مواردی چون حوزه های فرهنگ، امنیت غذایی، استفاده بهینه آب در بخش کشاورزی و جلوگیری از اتلاف انرژی مورد بررسی و توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی به صورت کلی است و باید مشخص شود در ذیل این سیاست قرار است چه اتفاقی بیفتد و از سوی قوه قضاییه، قوه مقننه و دولت چه اقدامی صورت بگیرد.

جلالی افزود: بدون آسیب شناسی اقتصاد در شرایط فعلی نمی توان، اقتصاد مقاومتی را بررسی و برای آن تصمیم گیری کرد.

ریس مرکز پژوهش های مجلس یادآور شد: در اقتصاد مقاومتی باید کارهای علمی، کارشناسی، متقن و به دور از شتابزدگی باشد تا نقشه راه مناسبی در این زمینه تهیه شود.

وی اقتصاد مقاومتی را راهکاری برای سالم سازی و شفاف سازی اقتصاد دانست، تاکید کرد: تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی می تواند راهکاری برای دستیابی به تحقق حماسه اقتصادی باشد.

در این جلسه معاونان مرکز پژوهش های مجلس نیز نظرات خود در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی را بیان و پیشنهادات خود را ارائه کردند.

در پایان این جلسه مقرر شد تا دفاتر مرکز پژوهش های مجلس، آسیب شناسی دقیقی از وضعیت فعلی اقتصاد کشور تهیه و ارائه کنند تا با بررسی وضعیت شاخص های اقتصادی، نقشه راهی تهیه شود و جهت گیری ها و استراتژی ها در زمینه تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی معین شود.

سیام**1058**1535
کد N160842