گزارش مهر از رویکرد دولت به نقد/

 رویکرد دولت به نقد واقعی است یا شعاری؛صاحب نظران پاسخ می دهند

سایر حوزه ها

دولت یازدهم در حالی از زمان روی کار آمدن شعار انتقادپذیری را مطرح کرده که کارشناسان با بررسی برخی اقدامات صورت گرفته در چند ماه گذشته معتقدند که رویکرد دولت به نقد چندان واقعی نیست.

به گزارش خبرگزاری مهر، پس از روی کار آمدن هر دولت جدیدی اولین دغدغه‌ای که در ذهن رسانه‌ها،فعالین سیاسی،مردم،تحلیلگران و روشنفکران بسیار مورد توجه است نحوه برخورد با مقوله انتقاد است لذا پس از روی کار آمدن دولت یازدهم و شروع فعالیت،خصوصا مذاکرات ژنو باعث شد تا رویکرد دولت در قبال نقد و نقدپزیری بیشتر مورد توجه باشد همین مطالبه فرهنگی باعث شد رئیس جمهور روحانی در دومین برنامه زنده گزارش تلوزیونی خود با بیان اینکه نقد بسیار خوب است و انتقاد باید انجام شود بخشی از رویکرد دولت در مقوله نقد و انتقاد را تشریح کند.

پیشتر از آن نیز رئیس جمهور در جمع روسای دانشگاه ها و معاونان و مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد دولت در خصوص نقد را به این شکل مطرح  کرد: البته شما باید نقد کنید. اما من می‌خواهم بگویم چرا دانشگاه خاموش است؟ چرا یک عده بی‌سواد که از بخش‌هایی خاص پول می‌گیرند باید حرف بزنند اما بزرگان،‌ دانشگاهیان و اساتید ما سکوت می‌کنند؟ چرا فریاد نمی‌زنید؟ چرا وارد میدان نمی‌شوید؟ ما روحیه سقراط ‌وار می‌خواهیم.

البته دکتر روحانی در مراسم روز دانشجو نیز در جمع دانشجویان با اشاره به اینکه اگر فضای نقد وجود نداشته باشد فعالیت‌ منتقدان زیرزمینی می شود تصریح کرد: دانشجویان عزیز ما علاوه بر این‌که حق مسلم آنهاست تا از دولت نقد کنند، نقدی دلسوزانه و راه بهتر را به دولتمردان معرفی کنند، علاوه بر آن دانشجو و دانشگاه باید نقاد جامعه و فرهنگ جامعه نیز باشند.

اما با گذشت زمان و آغاز انتقادها از سوی افراد مختلف از دولت،ایجاد محدودیت‌ها برای برخی رسانه‌ها و برخورد گزینشی نسبت به برخی رسانه‌ها برای حضور در برنامه‌های هیات دولت،شکایت از برخی رسانه‌ها و کشاندن آنها به دادگاهها و از طرفی فشار تبلیغاتی علیه صدا و سیما نگرانی‌هایی را برای منتقدین در مورد صحت ادعاهای دولت در مورد نوع برخورد با منتقدین به وجود آورد که بر همین اساس در ادامه گزارشی از واکنش برخی از چهره‌های سیاسی در مورد رویکرد دولت نسبت به منتقدین بررسی شده است.

 کوهکن: عمل با شعار فاصله دارد

در این باره محسن کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان خط امام(ره) و رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد عملکرد دولت در قبال منتقدین با توجه به استقبال دولت از مبحث انتقاد گفت: اصل حرف و شعارها با عمل فاصله دارد. در ضمن برای اینکه این سخنان عملی شود افراد و دستگاهها باید متعهد باشند.

وی ادامه داد: لذا کسانی که شعار نمی‌دهند و عمل نمی کنند باید نمره منفی کمتری از کسانی که شعار میدهند و عمل نمی کنند بگیرند.

نایب رئیس جبهه پیروان با بیان اینکه البته باید قبول کنیم دولت و زیر مجموعه آن بسیار گسترده است افزود: باید واقعیت را هم در نظر گرفت زیرا ممکن است در جایی به این سخنان عمل نشود و گفته شود که دولت مسئولیتی در آن مورد نداشته اما در جایی که عمدا از نقد منصفانه مطلع هستند و بر خلاف شعار عمل می کنند جای بحث دارد.

وی بابیان اینکه رسانه‌ها باید آنقدر نقد کنند تا مسئله انتقاد تبدیل به یک عادت شود افزود: قرآن می گوید چرا حرفی می زنید که به آن عمل نمی کنید لذا در مورد مسئله پیش آمده بین صدا و سیماو رئیس جمهور  آقای روحانی می گوید مجری را خودم انتخاب می کنم خوب به هر حال وقتی رئیس قوه بخواهد مجری را خودش انتخاب کند در مضان اتهام قرار می گیرد که قراراست گفتگوی ظاهری ترتیب دهد نه چالشی که این مسئله با مبحث نقد هم‌خوانی ندارد.

نایب رئیس جبهه پیروان با بیان اینکه رفتار دولت با صدا و سیما قابل نقد است ادامه داد: نمی گویم صدا وسیما هیچ اشکالی ندارد اما آنچه مسلم است این انتظار دولت انتظار معقولی نبود.

سالک: با جمله "بی سوادان انتقاد می کنند" به منتقدین توهین کردند

حجت الاسلام سالک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس نیز درباره ارزیابی خود از میزان نقد پذیری دولت به خبرنگار مهر گفت: یکی از عوامل پیشرفت نظام اسلامی انتقاد منصفانه عادلانه و معتدل است نه انتقاد تخریبی

وی با بیان اینکه  انتقاد منصفانه باعث ارائه راهکار برای حل مشکلات می‌شود افزود: تقریبا تمامی دولتها در صحبت‌های خود این مسئله که از انتقاد استقبال می کنند را بیان کرده‌اند و این اختصاص به آقای روحانی ندارد.

وی افزود: منتها وقتی شعار اعتدال با انتقاد پذیری را کنار هم می گذاریم یک علامت سوالی در ذهن شکل می گیرد بالاخره یک جابجایی در دولت شکل گرفت ولی وقتی انتقاد می کنند هیچ  پاسخی نمی شنوند یا بعد از مذاکرات هسته‌ای در جمع اساتید اعلام می کنند که بی سوادان انتقاد می کنند که این یک نوع توهین است زیرا اینها دلسوزان نظام هستند.

وی با بیان اینکه نحوه ادبیات در برخورد با انتقاد از اهمیت بالایی برخوردار است افزود: دولت باید سعه صدر را بیشتر کند به نظر می رسد گاهی انتقاد را می شنوند ولی عمل چیز دیگری است البته احتمالا ممکن است پاسخ برخی از انتقادها را به صورت خصوصی بدهند.

ترقی: از کنار حکم قصاص به راحتی می‌گذرند اما نقد خودشان را تحمل نمی کنند.

حمیدرضا ترقی معاون امور بین الملل حزب موتلفه نیز درمورد عملکرد دولت در قبال منتقدین گفت: برخلاف موضعی که دولت درخصوص منتقدین داشته ولی عملا برخورد تندی با نقادان انجام داده است.

وی با بیان اینکه مطبوعات و رسانه‌ها بولتن سیاسی هستند افزود: چه مطبوعات چه نمایندگان مجلس هر کدام به هر شکلی که نقدی مطرح کردند به صورت خصوصی از طریق دببرخانه شورای امنیت ملی و یا از طریق دستگاههای دیگر مورد برخورد واقع شدند.


وی با انتقاد از اینکه دولت منتقدین را بی سواد و جیره خوار معرفی کرده افزود: این بخاطر  این است تا هزینه انتقاد را بالا ببرند و کسی جرات انتقاد نداشته باشد که به نظر می‌سد این رفتار با منتقدین در هیچ دولتی سابقه نداشته است.

ترقی با بیان  اینکه من نمی گویم همه منتقدین منصفانه عمل کردند افزود: الان دولت طوری رفتار می کند که افراد نقد را انجام دهند اما نه نقد دولت. حتی نقد به دین را راحت می پذیرند و از کنار توهین به حکم قصاص به راحتی می‌گذرند اما نقد خودشان را تحمل نمی کنند.

افروغ: دولت باید فرصت دفاع داشته باشد

عماد افروغ استاد دانشگاه نیز با بیان اینکه در مورد انتقاد و نقد سخنان بسیاری مطرح کرده‌ام افزود: به رغم اینکه دولت ها آنطور که باید و شاید مخصوصا در دولت نهم و دهم نقد نشده اند اما اگر دولتی مورد نقد قرار می گیرد، باید فرصت دفاع داشته باشد. همینطور، اگر مطلبی به دولت بسته شد و دولت جوابیه ارسال کرد، صداوسیما وظیفه اش این است که به آن توجه کند.

وی افزود: من از جامعه باز استقبال می کنم چراکه ظرفیت ها و فعلیت ها آشکار می شود.