عالم شیعه لبنانی: آنچه لبنان را ساخت مقاومت بود نه بیانیه بعبدا

لبنان

در واکنش به اظهارات اخیر میشل سلیمان مبنی بر توصیف معادله "ارتش، مردم و مقاومت" به معادله‌ای "پوشالی"، مفتی شیعه لبنان خطاب به سلیمان اعلام کرد: نه لبنان و نه دولت بدون مقاومت هیچ نیستند و آنچه لبنان را ساخت مقاومت بود نه بیانیه بعبدا.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، شیخ احمد قبلان، مفتی شیعه لبنان خطاب به میشل سلیمان، رئیس‌جمهوری این کشور اعلام کرد: بد نیست که به یاد بیاوری تو رئیس‌جمهور کشوری هستی که مقاومت آن را آزاد کرده است.

وی ادامه داد: صندلی‌ که امروز روی آن نشسته‌ای اگر روزی آریل شارون، نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی بر آن تکیه می‌زد این نیروهای مقاومت بودند که آن را آزاد کرده و دستان شارون را از ‌آن کوتاه می‌کردند.

این اظهارات احمد قبلان در اشاره به نقش مقاومت در باطل کردن توافقنامه‌ها میان آریل شارون، رهبر نیروهای اسرائیلی که در آغاز دهه 80 به لبنان حمله کردند با بشیر الجمیل، رئیس‌جمهور وقت لبنان ایراد شد.

مفتی لبنان در ادامه گفت: آنچه لبنان را ساخت مقاومت بود نه بیانیه بعبدا.

وی تاکید کرد: نه لبنان و نه دولت بدون مقاومت هیچ نیستند و این مقاومت است که تلاش کرد تا بعبدا به "تورا بورا" و بیروت به "قندهار" تبدیل نشود.

در پایان بیانیه‌ای که توسط مفتی شیعه لبنان صادر شد آمده است: در لحظاتی که لبنان و منطقه به خاطر دیوانگی‌های آمریکا و اسرائیل که هدفشان تکه تکه کردن خاورمیانه است در وضعیتی حساس به سر می‌برند ناگهان با اظهارات میشل سلیمان درباره توصیف معادله ارتش، ملت و مقاومت به معادله "پوشالی" مواجه می‌شویم.

پیشتر میشل سلیمان در سخنان خود با بیان اینکه "سرزمین، مردم و ارز‌ش‌های مشترک" اصول همیشگی لبنان است، خواهان عدم پایبندی به "معادلات پوشالی" شد.

وی معادله مورد تاکید حزب‌الله را مانع صدور بیانیه وزارتی لبنان (بیانیه بعبدا) دانست. بیانیه بعبدا منشوری است که جهت گیری و سیاست‌های کلی دولت لبنان در طول حکومتش را مشخص می‌کند.

انتهای پیام

کد N158375