پوتین پیشنهاد مرکل دربارۀ اوکراین را پذیرفت

ایسنا نوشت:

دولت آلمان گفت، رئیس‌جمهوری روسیه پیشنهاد صدراعظم آلمان در ایجاد یک "گروه تماس" با هدف تسهیل روند مذاکرات درباره بحران اوکراین را پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان این ایده را در یک مکالمه تلفنی مطرح کرد. صدراعظم آلمان در این گفتگو، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به "نقض قوانین بین‌المللی در مداخله نظامی غیر قابل قبول در شبه جزیره کریمه" متهم کرد. سخنگوی دولت برلین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین این ایده را درباره تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب پذیرفته است.

در بیانیه کرملین نیز آمده که پوتین از اقدامات روسیه علیه نیروهای ملی‌گرای افراطی در اوکراین دفاع کرده و بر انجام اقدامات برای جلوگیری از این افراد تاکید کرده است.

در ادامه این بیانیه همچنین آمده که پوتین مستقیما به نقطه نظرات مرکل درباره تهدیدهای مداوم خشونت علیه شهروندان اوکراینی و جمعیت روس زبان این کشور اشاره کرده است.

در بیانیه کرملین به صورت خاص به پیشنهاد مرکل اشاره نشده اما بر ضرورت ادامه رایزنی‌های دو جانبه و چند جانبه با هدف همکاری برای عادی‌سازی اوضاع اجتماعی و سیاسی اوکراین تاکید شده است.

اوایل روز یکشنبه، فرانک والتر اشتاین‌‍مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفت که "سازمان امنیت و همکاری اروپا" بایستی خواستار تشکیل یک هیات حقیقت‌یاب برای تعیین این مساله شود تا مشخص شود چه اتفاقی در کریمه و شرق اوکراین در حال رخ دادن است.

وی افزود: یک گروه تماس بین‌المللی با حضور کشورهای اتحادیه اروپا و شاید سازمان ملل در کنار روسیه و اوکراین، باید بخشی از حل این مساله و بحران باشند.

سخنگوی دولت آلمان نیز گفت، این گروه می‌تواند به ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا، هیاتی متشکل از 57 کشور در کنار روسیه، اوکراین و آمریکا باشد. در پایان، نتیجه حاصله باید باعث بازگشت و خروج سربازان روسی شود.

امروز (دوشنبه) نیز وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار است درباره بحران اوکراین گفت‌وگو کنند.

سخنگوی دولت آلمان همچنین گفت: مذاکره بهتر از انجام اقدام علیه روسیه است؛ اگرچه اختلاف نظر میان رهبران گروه هشت در این باره وجود دارد. برخی می‌گویند ما باید هم‌اکنون واکنشی سخت در قبال روسیه اتخاذ کنیم و آن را نادیده بگیریم. برخی دیگر می‌گویند مشکل گروه هشت همانی است که ما از غرب می‌خواهیم تا با روسیه صحبت کند و آیا باید این فرمت و شکل را قربانی کنیم؟ به نظر من، ما باید کاری کنیم تا بحران و تنش در اوکراین کاهش یابد.

5252

کد N158292