وزیر خارجه اسپانیا:

خواهان جبران کاهش روابط اقتصادی با ایران هستیم/تقدیر از مبارزه ایران با مواد مخدر

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: ما بر آنیم که کاهش روابط با ایران را جبران کنیم و در همه زمینه ها به ویژه اقتصادی گسترش روابط داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر، خوزه گارسیا مارگالو وزیر امور خارجه اسپانیا در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان ضمن ابراز تاسف از اینکه وزیر امور خارجه کشورمان ناچار به تغییر برنامه ها شد، بیان کرد: فردا باید در جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا حضور یابم.

وی افزود: من در نشست گذشته وزرای خارجه اتحادیه اروپا از تحولات ایران ابراز خرسندی کرده و اعلام کردم که مذاکرات هسته ای لذت بخش بوده است. همانطور که وزیر امور خارجه اشاره کرد ما بر آنیم که کاهش روابط را جبران کنیم و در همه زمینه ها به ویژه اقتصادی گسترش روابط داشته باشیم.

خوزه گارسیا مارگالو با بیان اینکه اسپانیا در سال 2014، 14 درصد از نفت ایران را وارد می کرد که رقم بالا و حائز اهمیتی است، اظهار داشت: اسپانیا در گذشته ماشین آلات را نیز به ایران صادر می کرد و امیدواریم با عادی شدن روابط سطح روابط به ویژه در بخش اقتصادی بالا رود.

وزیر خارجه اسپانیا تصریح کرد: آقای وزیر به امکان گسترش روابط فرهنگی اشاره کردند. ایران و اسپانیا دو کشور تاریخی با سنت های دیرینه و علاقه مند به توسعه روابط هستند و ما می خواهیم تا روابط فرهنگی گسترش یابد. بنا داریم در ایران موسسه سروانتس را ایجاد کنیم و الگویی برای گسترش روابط ایران نه تنها با اسپانیا بلکه برای همه کشورهای آمریکای لاتین باشیم.

وی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم عقد خواهرخوانده ای بین اصفهان و یکی از شهرهای خود داشته باشیم ما در اسپانیا سنت هایی داریم تشابه زیادی بین دو کشور در سنت ها وجود دارد اصفهان برای ما جایگاه ویژه ای دارد مرکز فرهنگی و هنری ایران است و می خواهیم اصفهان را به مردم اسپانیا بشناسانیم.

خوزه گارسیا مارگالو گفت: ما آمادگی داریم پذیرای همکاری شرکت های اسپانیایی در ایران باشیم شرکت های اسپانیایی قطارهای سریع السیر را ساخته اند و می توانند با ایران همکاری داشته باشند. در زمینه گاز و نفت نیز با آقای وزیر صحبت کردیم و آمادگی داریم در ایران حضور داشته باشیم.

وزیر خارجه اسپانیا تصریح کرد: اسپانیا در چند سال گذشته تجربه شیرین انتقال به دموکراسی را داشته و توانسته در چارچوب دموکراسی قانون اساسی خوب و زیبنده داشته باشد علاقه مندیم ایران از منطقه ما برای عضویت غیردائم شورای امنیت حمایت کند.

وی اظهار داشت: همچنین امیدواریم بتوانیم مجددا روابط را با ایران به حد مطلوب و دلخواه رسانده و تجربیات را منتقل کنیم ما همیشه به ایرانی ها علاقه مند بوده ایم.

خوزه گارسیا مارگالو در پاسخ به خبرنگار هیس پان تی وی در این باره که فکر می کنید آیا تحریم ها بر علیه ایران به اقتصاد اسپانیا ضرر رسانده، بیان کرد: ما بخاطر تحریم ها بر علیه ایران خیلی صدمه ندیدیم اما مشتری پروپا قرص نفت ایران بودیم.