استاد حقوق بین‌الملل:

توافق برای اجرای موافقنامه 1975 به نفع مردم ایران و عراق است

ايران,عراق

یک استاد حقوق بین‌الملل تاکید کرد که توافق ایران و عراق برای اجرای موافقنامه 1975 به نفع مردم دو کشور بوده و باعث صلح و امنیت در منطقه می‌شود.

یک استاد حقوق بین‌الملل تاکید کرد که توافق ایران و عراق برای اجرای موافقنامه 1975 به نفع مردم دو کشور بوده و باعث صلح و امنیت در منطقه می‌شود.

محمدرضا ضیایی‌بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اظهار کرد: توافق ایران و عراق برای اجرای موافقنامه 1975 برای این است که برخی از بندهایی که در این موافقنامه اجرایی نشده یا بلااجرا مانده، اجرایی شود مانند تکلیف لایروبی اروندرود و مسایل مربوط به کشتیرانی و غیره.

وی با بیان این که این معاهده پس از جنگ تحمیلی از سوی دولت عراق به رسمیت شناخته شد، ادامه داد: برخی از نقاط تعیین و تحدید حدود در معاهده کامل نبوده و کمیته مشترکی که در معاهده پیش‌بینی شده فعال نیست که دو کشور قصد دارند این موارد اجرایی شود.

ضیایی بیگدلی با بیان این که این معاهده بیشتر به نفع ایران است تا عراق، ادامه داد: همیشه صدام این معاهده را غیرمعتبر می‌دانست، ولی اساسا زمانی که معاهده‌ای تشریفات قانونی را طی می‌کند طرفین باید به آن پایبند باشند.

این استاد حقوق بین‌الملل خاطرنشان کرد: این معاهده فقط مربوط به کار در مورد اروندرود نیست، بلکه مسایل مربوط به کشتیرانی، عوارض ناشی از عبور کشتی‌ها، مسایل مربوط به نقشه برداری، جغرافیایی و مسایل مرزی و تحدید حدود مرزی را در بر می‌گیرد و قرار است که این موارد هم در این توافقنامه بررسی شود.

انتهای پیام

کد N155559