تابش: زایش و پرورش هنر در ایران، متاثر از هنر خوشنویسی است

نماینده مردم اردکان در بازدید از نمایشگاه خوش‌نویسان ممتاز این شهرستان با بیان این که خط به‌واسطه نقش منحصر به فردش در نشر و گسترش تفکر بشر و انتقال یافته هایش به نسل‌های بعدی، و به نوعی در فرآیند تکامل تمدن و تاریخ بشری نقش اساسی داشته است گفت: زایش و پرورش سایر هنرها به‌خصوص در ایران، متاثر از هنر خوشنویسی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا تابش با تشریح سیر تحول خوشنویسی در ایران پس از تبدیل خط تصویری به میخی و پیرایش خط حروفی در مصر، سلوکی‌ها و اشکانی‌ها، استفاده از خط پهلوی در زمان ساسانیان و رایج شدن خط کوفی با ظهور اسلام و طی مسیر ترقی خطوط نستعلیق، ثلث، شکسته و نظایر آن عنوان کرد: پس از ظهور اسلام، خوشنویسی اسلامی در ایران و سرزمین‌های تحت نفوذ اسلام به تدریج حول محور فرهنگ ایرانی شکل گرفت و امروز اوج تعالی هنر خوشنویسی را در سرزمین‌های اسلامی، ایران و مشرق زمین شاهد هستیم.

منتخب مردم اردکان در خانه ملت با اشاره به این این که مطالعه سیر تاریخی خوشنویسی، این واقعیت را آشکار می‌کند که حکومت‌ها و زمامداران علاقمند به هنر و مشوق هنرمندان در بالندگی و رشد و اعتلای این هنر نقش موثری داشته‌اند تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران نیز که به واقع یک انقلاب فرهنگی است، حمایت از هنرمندان را جزو اهداف خویش می‌داند و اقدامات خوبی در این خصوص سامان داده است اما هنوز تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله داریم.

تابش اظهار کرد: خوشبختانه دولت جدید نیز خود را متعهد به تحقق شعارهایی که توانست رای مردم را به خود جلب کند می‌داند و در بیان رییس‌جمهور و اظهارات وزیر ارشاد به رفع تنگناهای جامعه هنری و فرهنگی کشور و برداشتن محدودیت‌های فراروی آن‌ها تاکید شده است.

نماینده مردم اردکان در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و نهم محلس با ابراز امیدواری از خلق آثار مورد انتظار جامعه بالنده و جوان کشور با پشتوانه اقدامات عملی مناسب و حمایت‌های مادی و معنوی از هنرمندان گفت: به سهم خود از این که مجلس شورای اسلامی آن‌چنان که باید و انتظار است از حوزه فرهنگ و هنر و هنرمندان حمایت نکرده و اعتبارات شایسته‌ای در جهت تقویت بنیان‌های فرهنگی و مذهبی و هنری کشور اختصاص نداده عذرخواهی می‌کنم.

او خوشنویسی را در زمره هنرهایی برشمرد که محدودیت و مظلومیت مضاعفی را تحمل می‌کند و اضافه کرد: حمایت نکردن درخور و اختراع ماشین‌های چاپ و غیره به عنوان ابزار کار گرافیکی آثار بعضا سوئی بر توسعه و تحول هنر خوشنویسی و هنرهای اصیل و نفیس ایرانی داشته است.

نماینده مردم اردکان با برشمردن مواردی جهت صیانت از این هنر ارزشمند گفت: آموزش خوشنویسی به آحاد جامعه به‌خصوص دانش‌آموزان، دانشجویان، کارمندان با منظور داشتن اعتبارات لازم، برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی خوشنویسی، تامین اعتبار لازم برای خرید آثار برگزیدگان و خوشنویسان، حمایت از تشکل‌های هنری و صنفی خوشنویسی و حمایت بخش خصوصی از این هنر می‌تواند در زمره این راهکارهای حمایتی ذکر کرد.

این نمایشگاه خوشنویسی که برای نخستین‌بار توسط هنرمندان ممتاز اردکانی در نگارخانه خانه شفق اردکان برگزار شد شامل 50 اثر با گرایش نستعلیق، شکسته، نسخ و ثلث و در قالب چلیپا، قطعه، سیاه مشق، کتابت و کتیبه است.

در این بازدید فرماندار، شهردار، رییس شورای اسلامی شهر و شهرستان اردکان و جمعی از هنرمندان و مسوولان هنری اداره کل ارشاد یزد، نماینده مردم اردکان را همراهی می‌کردند.

انتهای پیام

کد N155505