نماینده انگلیس درسازمان ملل دخالت نظامی روسیه در اوکراین را محکوم کرد

اوکراین,بحران92

نیویورک، ایرنا- نماینده انگلیس در سازمان ملل روز شنبه در جلسه اضطراری شورای امنیت برای بررسی وضعیت اوکراین گفت : کشورش عمیقا از بحران در شبه جزیره کریمه نگران بوده و تصمیم روسیه را برای ارسال نیروی نظامی به اوکراین محکوم می کند.

به گزارش ایرنا سر مارک لیال گرانت، نماینده دایم انگلیس در سازمان ملل با انتقاد از رای دومای روسیه به دخالت نظامی در اوکراین اظهار داشت تصمیم روسیه غیرقانونی و برخلاف حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین می باشد.

وی افزود: دولت انگلیس از دولت جدید اوکراین حمایت می کند و خواستار حمایت از اقلیت ها در اوکراین است.

نماینده دایم فرانسه در سازمان ملل نیز در این جلسه از اقدام دومای روسیه برای صدور مجوز دخالت نظامی در اوکراین انتقاد کرد و آن را بر خلاف استقلال و تمامیت ارضی اوکراین دانست.

جرالد آراد خواستار خویشتنداری همه طرف ها و تلاش برای پایان مسالمت آمیز بحران شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه به درخواست نماینده دایم اوکراین در سازمان ملل تشکیل جلسه اضطراری داده بود تا درباره بحران آن کشور و تحرکات نظامی روسیه بحث و گفتگو کند.

این جلسه شاهد تبادل اتهام میان روسیه و نمایندگان غربی در شورای امنیت بر سر بحران اوکراین بود.

روز شنبه سرگئی آکسیونوف، نخست وزیر تازه منطقه کریمه اعلام کرده بود که ˈبرای برقراری مجدد آرامش در منطقهˈ از روسیه تقاضای کمک کرده است.

روسیه نیز گفته است که این تقاضا را نادیده نخواهد گرفت.

نخست وزیر تازه منطقه کریمه می گوید کنترل تمام بخش های ارتش، پلیس، و نیروهای امنیتی این منطقه را در دست گرفته است.

سرگئی آکسیونوف پس از آنکه مردان مسلح طرفدار روسیه در روز پنج شنبه کنترل پارلمان کریمه را در دست گرفتند، به این سمت منصوب شد.

دولت جدید اوکراین روسیه را متهم کرده که صدها سرباز و همچنین یک هواپیمای نظامی در کریمه مستقر کرده است اما مسکو هر گونه مداخله نظامی را رد کرده و گفته است جابجایی نیروهایش ناقض توافق های بین المللی نیست.

اروپام 2251 **1908
کد N155218