کری: دخالت نظامی آمریکا در سوریه خطرناک است/ باید به قوانین بین‌المللی پایبند بود

سیاسی

وزیر امور خارجه آمریکا با متهم کردن روسیه به افزایش حمایت‌هایش از دولت سوریه، تاکید کرد که اتخاذ هیچ گزینه‌ای در رابطه با پرونده سوریه دور از ذهن نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روسیه را متهم کرد که حمایت‌های خود از دولت سوریه به شکل چشمگیری افزایش داده است. وی مستقیما نگفت که منظورش از حمایت، کمک نظامیست یا خیر.

وی در گفت‌وگو با شبکه "ام اس ان بی سی" آمریکا گفت: به نظر ما کمک‌های روسیه به دولت سوریه سازنده نیست و به تلاش‌ها برای تغییر دادن نظر مسکو در قبال آنچه در سوریه می‌گذرد، لطمه وارد می‌کند.

کری گفت: در ششم ماه آتی میلادی و در حاشیه نشستی که درباره لیبی در شهر رم برگزار خواهد شد، با سرگئی لاوروف، وزیر خارجه آمریکا دیدار خواهم کرد و مسائل سوریه را با هم بررسی می‌کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت اتخاذ راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه به جای هرگزینه دیگری گفت: دخالت نظامی آمریکا در سوریه خطرات بسیاری دارد.

کری با اشاره به بحران‌های ویتنام و بوسنی ادامه داد: مذاکرات سیاسی و پایان دادن به بحران‌های بزرگ نیاز به زمان طولانی دارد و نباید انتظار داشت که فورا به نتیجه برسد.

وی ادامه داد: رئیس جمهوری آمریکا تمامی گزینه‌ها در رابطه با پرونده سوریه را در دست بررسی دارد و انتخاب هیچ گزینه‌ای در این زمینه دور از ذهن نیست.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره افزایش فشار نمایندگان پارلمان برای دخالت نظامی آمریکا در سوریه گفت: دخالت نظامی آمریکا در سوریه بدون اجازه شورای امنیت و رضایت جامعه جهانی بسیار دشوار است. قوانین معینی وجود دارد که باید به آنها احترام گذاشته شود.

اخیرا گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد علاوه بر حمایت سیاسی گسترده مسکو از دمشق، ارتش روسیه همتای سوری خود را با سلاح‌های پیشرفته‌ای مجهز کرده که باعث شکست مخالفان سوریه در برخی جبهه‌ها در خاک سوریه شده است.

انتهای پیام

کد N151955