مرکل در پارلمان انگلیس سخنرانی می کند

آمریکا اروپا

صدراعظم آلمان در جریان سفر یک روزه خود به انگلیس در هر دو مجلس عوام و لردهای این کشور به ایراد سخنرانی می پردازد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، "آنگلا مرکل" صدراعظم آلمان در سفر امروز پنج شنبه خود به انگلیس در پارلمان این کشور سخنرانی می کند. در این سخنرانی که حدود نیم ساعت به طول می انجامد مدعوینی از جمله مقامات کاخ وست مینستر، دیپلمات ها و شماری از نمایندگان تجاری و فرهنگی انگلیس حضور خواهند داشت.

مرکل پس از این برنامه و پیش از ضیافت ناهار با "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس با هیئت های پارلمانی و سیاسی دیدار می کند. دیدار و گفتگو با "نیک کلگ" و "اد میلیبند" رهبران احزاب لیبرال دموکرات و کارگر نیز از دیگر برنامه های مرکل در روز پنج شنبه است. موضوع این گفتگو ها بحران های منطقه ای و اختلافات لندن با اتحادیه اروپا ارزیابی می شود.

کامرون پیش از این اعلام کرده در صورت رای آوردن در انتخابات پارلمانی 2015 انگلیس، موضوع ادامه حضور این کشور در اتحادیه اروپا را به همه پرسی می گذارد. انگلیس به ویژه پس از بحران یورو مواضع تندی علیه سیاست های مالی و اقتصادی این اتحادیه اتخاذ کرده است.

گفتنی است "ویلی برانت" صدراعظم اسبق آلمان در سال 1970 آخرین رئیس دولت این کشور بود که در پارلمان انگلیس به سخنرانی پرداخت. روسای جمهوری پیشین فرانسه از جمله "شارل دو گل" و "فرانسوا میتران" و نیز روسای جمهوری آمریکا از جمله "بیل کلینتون" و "باراک اوباما" نیز پیش از این در پارلمان انگلیس سخنرانی کرده اند.