سازمان ملل سیاست‌های رژیم صهیونیستی را علیه فلسطین تبعیض نژادی خواند

فلسطين

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور فلسطین از سیاست‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه انتقاد و از آن با عنوان "تبیعض نژادی" یاد کرد.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور فلسطین از سیاست‌های رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و نوار غزه انتقاد و از آن با عنوان "تبیعض نژادی" یاد کرد.

به گزارش خبرگزای دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ریچارد فالک، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فلسطین در گزارش اخیر خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد: از دیرباز به دلیل اشغال‌گری‌های اسرائیل در اراضی فلسطینی و نیز سیاست پاکسازی نژادی در قدس شرقی، حقوق فلسطینی‌ها نقض می‌شود.

وی در این گزارش خود اعلام کرد: اقدامات اسرائیل به سطح تبعیض نژادی رسیده چرا که نیروهای امنیتی اسرائیل دست به خشونت‌های بیش از حد علیه فلسطینی‌ها می‌زنند و آنها را به صورت غیرقانونی به قتل می‌رسانند که این اقدامات بخشی از سیاست‌های اسرائیل برای سلطه بر فلسطینی‌ها است.

فالک تصریح کرد: با وجودی که در سال 2005 اسرائیل تصمیم گرفت ارتباط خود با نوار غزه را قطع کند اما در سایه محاصره غیرقانونی نوار غزه در مرزها و حریم هوایی و سواحل، همچنان نوار غزه در اشغال است.

وی اوضاع انسانی در نوار غزه را به دلیل کمبود شدید سوخت "هولناک" توصیف کرده و از کشورهای عضو سازمان ملل خواست تا مساله تحریم تولیدات شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری را مورد بررسی قرار دهند.

این مقام سازمان ملل عنوان داشت: با توجه به اینکه اتحادیه اروپا همچنان یکی از مهمترین شرکای تجاری برای شهرک‌های یهودی نشین است تحریم‌ تولیدات شهرک‌نشین‌ها تاثیر گسترده‌ای به دنبال خواهد داشت.

وی با بیان اینکه درخواست‌های پیشین برای لغو سرمایه‌گذاری‌ها در خصوص شهرک‌های یهودی نشین نتیجه داشته و دولت‌ها را ترقیب کرده تا بیدارتر باشند تصریح کرد: قوانین نظامی بر فلسطینی‌ها اعمال می‌شود حال آنکه با شهرک‌نشین‌های یهود براساس قوانین مدنی تعامل می‌شود.

اسرائیل همچنین حقوق فلسطینی‌ها را در خصوص کار، آموزش، آزادی آمد و شد، اقامت یا آزادی بیان نقض می‌کند.

فالک پس از اینکه پست خود را در مه 2008 برعهده گرفت اقدامات نیروهای رژیم صهیونیستی در نوار غزه را به اقدامات نازی‌ها در اروپا در هنگام جنگ توصیف کرد.

انتهای پیام

کد N148902