آیت‌الله سبحانی:

ایستایی فکر در زمان کنونی، معنا و مفهومی ندارد

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي جعفر سبحاني

یک مرجع تقلید گفت: زمان‌شناسی یکی از ویژگی‌های عالم به روز و کارآمد است.

یک مرجع تقلید گفت: زمان‌شناسی یکی از ویژگی‌های عالم به روز و کارآمد است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله سبحانی در آغاز درس خارج اصول خود، در مسجد اعظم قم با اشاره به روایتی از امام صادق (ع)، اظهار کرد: انسان باید به سه سلاح روزآمد و علمی مجهز باشد.

وی با اشاره به این‌که «زمان‌شناسی یکی از ویژگی‌های عالم به روز و کارآمد است» گفت: ابزار اطلا‌ع‌رسانی در زمان حاضر بسیار گسترده است و انسان هر چه قدر می‌تواند باید خود را به علوم روز مجهز کند.

وی با اشاره به شبکه جهانی اینترنت، خاطرنشان کرد: ایستایی فکر در زمان کنونی هیچ معنا و مفهومی ندارد، چرا که هر نوع فکری در شرق یا غرب عالم ایجاد شود، بلافاصله از طریق فضای مجازی به سراسر دنیا مخابره می‌شود.

این مرجع تقلید با اشاره به مخالفت‌های عربستان با تشیع، یادآور شد: سعودی‌ها انتشار و ورود کتاب‌های شیعی را ممنوع کرده‌اند، در صورتی که باید بدانند راه نفوذ فکر را نمی‌توان گرفت.

آیت‌الله سبحانی، قدرت علمی را از دیگر ویژگی‌های انسان به روز ذکر کرد و با بیان این‌که «حوزه علمیه باید مجتهدین جامع‌الشرایط و مبلغین برجسته تربیت کند» گفت: امروز دنیا به فقیه جامع‌الشرایطی که جواهر و عروة‌الوثقی و سند و روایت در دستان او باشد و همچنین مبلغین زمان‌شناس نیازمند است که با زبان روز وارد عرصه تبلیغ شوند.

وی با اشاره به منابر مرحوم آیت‌الله فلسفی(ره)، خاطرنشان کرد: در منبر آیت‌الله فلسفی هیچ گونه کهنگی نمی‌توان دید، چرا که همیشه با علم روز و اتکا به قرآن و روایت حرف می‌زد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: بهترین طالب علم کسی است که خوب درس بخواند، بنویسد، منبر برود و شخصی مفید برای دین و جامعه باشد.

آیت‌الله سبحانی، حفظ لسان را یکی دیگر از ویژگی‌هایی انسان کارآمد ذکر کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر بدبینی‌ها در طبقات مختلف جامعه زیاد شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید با تاکید بر ضرورت حفظ آبروی دیگران، یادآور شد: تا انسان دلایل روشنی نسبت به کسی پیدا نکرده نباید به او بدبین شود و باید مراقب آبروی دیگران باشد.

انتهای پیام

کد N148607